Лидер социјалиста казао је јуче да бивши председник Србије није много марио за Косово, те да је доношење важних одлука о јужној српској покрајини, попут одлуке Међународног суда правде у Хагу 2010. године, пратио из удобности своје виле, уместо да буде на лицу места.
Неозбиљна власт
- Ја сам био код Бориса Тадића, позвао ме је да преко телевизије пратимо саопштавање те одлуке. Његово служба је тада била припремила две верзије саопштења, у зависности од одлуке. Али одлука је била толико лоша да су оба саопштења могли да поцепају. Хоћу да кажем - каква је то била држава која преко телевизије или преко неких других средстава комуникације сазнаје шта Међународни суд правде одлучује. То говори о томе да их није било много брига за то. Чак је било и неких људи који су говорили „Дајте да више то решимо, да се решимо тог Косова“ - навео је Дачић гостујући на ТВ Пинк.
Међународни суд правде у Хагу је 2010, након захтева Србије, оценио да проглашењем независности Косова 2008. није прекршено међународно право.
Шеф социјалиста је јуче подсетио и да се Тадић након тога с тадашњом високом представницом ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон договорио да дијалог Београда и Приштине пређе на ниво Уније.
- А сада Вук Јеремић каже да га треба вратити на ниво УН. Па, треба, али га није требало ни пребацивати са УН. Ту је велика одговорност - закључио је Дачић, док Тадић јуче није одговарао на све ове прозивке.
Погрешне одлуке
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже да га нимало не изненађује нова препирка између Дачића и Тадића. Он сматра да Тадић сноси веома велику одговорност за судбину Косова, али није занемарљива ни Дачићева улога.
- Борис Тадић, као човек који је био на врху пирамиде власти у време када су донете одлуке да се Еулекс доведе и да на неки начин маргинализује Унмик, и када је донета одлука да се обрати Међународном суду правде, свакако је најодговорнији. Али, с друге стране, тешко може да се каже да и сви они који су тада били део власти, на значајним функцијама, такође не носе део одговорности - сматра Анђелковић.
Од љубави до мржње
Тадић јуче није био расположен за коментар, али је раније Дачића итекако чашћавао епитетима. Њих двојица су на политичкој сцени прешли пут од љубави до мржње. Често су се вређали, па је тако прошле године Тадић за Дачић казао да је лажовчина, док му је овај одговорио да је „политички покојник“ и „филмска прича с тужним крајем“.
Поткачио и бившег шефа дипломатије
Дачић је јуче критиковао и бившег министра иностраних послова Вука Јеремића:
- Нема много решења за КиМ, прво је да уђемо у рат и да војно вратимо Косово, али када би се то десило, Вук Јеремић и његова екипа би први побегли. Они су живели у иностранству и рушили су Милошевића оданде. Баш бих волео да видим како би се понашали људи да су били тада на власти. Ови што данас критикују били би гори од Милошевића.
Интереси светских сила
Велика Британија је, у време прошлонедељних догађаја на КиМ, тражила од Србије да се одреди према Русији и да протера руског дипломату, што показује да су све интереси, открио је Дачић:
- Њих је само то занимало, друге ствари их не занимају. Исто тако, ми треба да водимо рачуна о својим интересима, да добро измеримо и извагамо и сигурно је да Србија неће протеривати руске дипломате.
Ана Брнабић: "Подршка Србима за ЗСО"
До варничења је дошло и између Дачића и премијерке Ане Брнабић. Она је, наиме, у Скупштини рекла да „у овој влади министар спољних послова неће говорити о КиМ, има других министара који се баве КиМ“. Иначе, Брнабићева је рекла и да ће дати подршку Србима на КиМ да током априла формирају Заједницу српских општина уколико Приштина не жели да направи ЗСО:
- Ако Приштина не жели сама да поштује своје обавезе, наравно - даћу пуну подршку Србима на КиМ да оснују ЗСО, а то ће бити током априла.
Прочитајте ОВДЕ како руски званичници коментаришу иницијативу да Србија приступи ОДКБ-у.
Извор: Курир