Америка немоћна
Турски лидер критиковао је своје НАТО савезнике због претњи санкцијама Анкари уколико купи руски С-400 и наговестио да ће окренути леђа Алијанси.
- Нека они који критикују нашу одлуку да купимо С-400 за борбу против тероризма погледају себе. Зашто ћуте о С-300 који Грчка има, а нама говоре да је ово погрешан корак? Која је то врста савеза, каква је то солидарност? Двоструки стандарди можда негде могу да прођу, али не и код нас - изјавио је Ердоган.
Турски лидер критиковао је своје НАТО савезнике због претњи санкцијама Анкари уколико купи руски С-400 и наговестио да ће окренути леђа Алијанси.
- Нека они који критикују нашу одлуку да купимо С-400 за борбу против тероризма погледају себе. Зашто ћуте о С-300 који Грчка има, а нама говоре да је ово погрешан корак? Која је то врста савеза, каква је то солидарност? Двоструки стандарди можда негде могу да прођу, али не и код нас - изјавио је Ердоган.
Он није открио цену нити је прецизирао кад ће Анкара добити руски софистицирани одбрамбени систем, који је према првобитном договору требало да буде испоручен почетком 2020. Путин је, међутим, нагласио да неће бити политичких нити стратешких лимита у подели технологије која би могла да послужи Турској да евентуално једног дана произведе своју верзију тог радарско-ракетног комплекса.
Након изузетно важне посете руског председника Турској, стручњаци кажу да Ердоган, који је досад више пута наговештавао да ће напустити НАТО пакт, сада то може и да уради. То би, према њиховим речима, означило крај западног војног савеза каквог смо досад познавали.
Турски војни експерт Бајазит Каратас сматра да Турци не треба да страхују од изласка из Алијансе јер Америка више није суперсила.
- То је земља која је приморана да прави коалиције како би извела војне интервенције у свету. Причамо о САД које су направиле коалицију са 70 других држава у Сирији. То је главни доказ да Америка више није светска суперсила - наводи војни стручњак.
Он сматра да ће Путин увек стати иза Турске, која је постала важан партнер Русије.
- Са најновијим супероружјем које је Путин представио у марту и обећањем да ће заштити и своје савезнике, Турска нема потребе да се боји за своју безбедност - истакао је Каратас.
С њим је сагласан и турски политички аналитичар Оздемир Акбал, који каже да Путин жели да оформи нови савез.
- Турска има много проблема са НАТО савезницима. Брисел стално критикује Анкару, а Вашингтон снабдева оружјем Курде у Сирији, док се Анкара против њих бори. Стога Турска може комотно да изађе из НАТО-а. Уколико би формирала савез са Русијом и њеном Организацијом за колективну безбедност (ЦСТО), Сиријом, Ираном и Северном Корејом, то би фундаментално изменило постојећи распоред снага, као што је то урадио Други светски рат - објашњава Акбар.
Запад прети
Иначе, споразум између Турске и Русије постао је велика брига за НАТО. Заменица генералног секретара Алијансе Росе Готемелер поручила је Анкари да С-400 не може и не сме бити интегрисан са системима НАТО чланица. Додатно, председавајући војног комитета НАТО Петр Павел поручио је Турској да има право на своје одлуке, али и да се мора суочити са последицама тих одлука.
Ипак, Алијансу заправо највише брине то што би Турска, која је велика војна сила, могла да напусти тај војни пакт. Такође, западни званичници страхују да ће Русија успети да прикупи тајне информације НАТО о стратегији и технологији након што инсталира свој С-400 систем у земљи која је интегрисана у Алијансу.
Руси у Турској граде нуклеарку, гасовод...
Турска и Русија у последње две године постале су јаки стратешки партнери. Осим војно-технолошког партнерства, Русија у Турској гради и прву нуклеарну електрану, чија је вредност 20 милијарди долара. Она ће бити отворена 2023, баш на стогодишњицу оснивања Републике Турске. Такође, Русија ће у Турској градити гасовод "Турски ток", који кошта око 12 милијарди долара. Биће формиран и заједнички инвестициони фонд, вредан милијарду долара, за економске пројекте од користи за обе земље.
Нови савез - Русија, Турска и Иран
Путин и Ердоган су се прекјуче у Анкари састали са иранским председником Хасаном Роханијем и разговарали о Сирији. Међутим, аналитичари верују да се тако формира нови блок Русије, Турске и Ирана за супротстављање Западу.
- Уколико Турска изађе из НАТО, придружиће се традиционалним савезницима Русији и Ирану. На тај начин могао би бити формиран јак блок, који би се уз Кину опасно супротставио западној доминацији - кажу стручњаци.
Иначе, тројица лидера су након састанка саопштила да се залажу за трајни прекид ватре у Сирији.
- Тројица председника потврдила су решеност за активну сарадњу у Сирији у циљу постизања трајног прекида ватре између зараћених страна. Договорили су се о обезбеђивању мира на терену, заштити цивила у зонама без конфликта и бржем достављању хуманитарне помоћи у тим зонама - саопштено је након састанка.
САД желе да контролишу нафтна поља у Сирији! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер