Најновије

НА ПАРАДИ У МОСКВИ ПРВИ ПУТ И СУ-57: "Невидљиви" над Црвеним тргом

На паради у Москви 9. маја први пут ће учествовати авион пете генерације Су-57. Прави се у фабрици "Сухој" у Комсомолску на Амуру, на руском Далеком истоку.

СУ-57 (Фото: РИА)

Тачно у 10 часова по московском времену одјекнуће звона на Црвеном тргу. Из кремаљске капије, уз звуке чувеног марша "Свети рат" ("Свјашћенаја војна"), кренуће џип у коме ће бити командант параде, генерал-пуковник Олег Саљуков.

Чувене московске параде многи памте баш по здруженим војним оркестрима који традиционално свирају маршеве и мелодије уз које се одлазило на фронт. Од Руса може да се научи како се поштују старија поколења и памте жртве, да би се одбранила земља. Због тога је немогуће наћи Руса који не зна песму "Дењ победи" ("Дан победе"), која ће и овог 9. маја одјекивати Црвеним тргом.

На овогодишњој паради, посвећеној 73-годишњици победе над фашизмом, биће показани наоружање и војна техника која се до сада могла видети само на изложбама и авио-салонима. Планирано је да први пут над Црвним тргом пролете два "невидљива" авиона пете генерације Су-57. Донедавно, тај авион се водио као Т-50, и већ је прошао бојево крштење у Сирији. Направљен је у фабрици "Сухој" у Комсомолску на Амуру, на руском Далеком истоку. Тек сада се може рећи да је Су-57 у правом смислу авион пете генерације, јер је добио и нови мотор с којим може да без "форсажа" лети надзвучном брзином.

Руси су почели да праве "невидљивог" 2002, да би он први пут полетео 2010. године. Путин је тада објаснио да је за конструкцију тог авиона потрошено 30 милијарди рубаља и да ће се уложити још толико како би Русија заиста имала супериорну летелицу. Очекује се да ће 2019. почети његова серијска производња.

Важно је да 9. маја буде лепо време, како би љубитељи авијације могли да уживају гледајући најсавременије руске летелице, које су се већ доказале у Сирији. Лани је због лошег времена био отказан тај део параде. Планирано је да над Црвеним тргом 9. маја пролете 73 летелице - од стратешких бомбардера Ту-160 и Ту-95МС, ловаца Су-35, Су-30СМ и "мига 29", до надзвучног пресретача "миг 31БМ", као и разних модела хеликоптера.

Министар одбране РФ Сергеј Шојгу најавио је да ће на паради бити представљњени и неки обрасци војне технике која тек треба да стигне у јединице. Међу њима ће бити и роботизовани комплекс "Уран-9", као и "Уран-6" који се користи за разминирање, па беспилотне летелице "корсар", које су намењене за мање удаљености. Осим што може да пуца по противнику, "Уран-9" има задатак извиђача, односно будно прати шта се збива у првим рововима противника. "Уран-9" може да гађа противничке тенкове чак и ноћу, на раздаљини од три и по километра. Производи се у Подмосковљу, у градићу Нахабино.

На последњој паради у време СССР-а, која је одржана 7. новембра 1990, безуспешно је на Горбачова покушао да пуца радник Александар Шмонов, који је био у колони грађана који су пролазили Црвеним тргом.

Роботизовани комплекс "Уран-6" за чишћење минских поља већ је коришћен у Сирији, током ослобађања Палмире.

За разлику од западних коментатора и политичара који војну параду у Москви доживљавају као демонстрацију силе, у Русији сматрају да је то демонстрација могућности и успеха домаћег војноиндустријског комплекса.

Први пут ће учествовати два батаљона морске пешадије Северне флоте и морнари Пацифичке руске флоте. И ове године ће марширати женски батаљон, који је лани импресионирао све присутне.

Учесници параде направе око седамсто корака на Црвеном тргу и запамте их за цели живот. Многима су и дедови или очеви марширали уз зидине Кремља. Руси цене и воле своју војску, па је многима жеља и част да се појаве у свечаном строју.

Према информацијама из Министарства одбране Русије, на Паради победе 2018. први пут ће бити показан ракетни комплекс "Тор-М2", којим се важни објекти штите од напада из ваздуха. Раније су на парадама показивали старе верзије "Тора", а прошле године први пут је приказана арктичка модификација тог оружја. Нова модификација "Тора-М2" може да отвара ватру у покрету, а може и да истовремено гађа четири циља на дистанци до 15 километара. Она носи 16 ракета. У својој класи "Тор-М2" нема конкурената у свету.

На паради ће бити представљен и "Терминатор", намењен ватреној подршци тенковима. Он је направљен у "Урал вагон заводу" у Чељабинску, на платформи тенка Т-90. Осим што има пешадијско оружје, "Терминатор" може да гађа и противничка противтенковска средства. Нова верзија ће бити направљена на платформи много хваљеног тенка "армата", који је први пут приказан 2015. И "Терминатор" је већ прошао бојево крштење у Сирији.

Први пут ће Црвеним тргом проћи и руски блиндирани аутомобили разних намена, од "тајфуна-К", "тигра", па све до теретњака "Урала-432009" и "патроле".

Саљуков командује

Овогодишњом парадом ће командовати генерал-пуковник Олег Саљуков, командант копнених јединица руске армије. Преко калдрме на Црвеном тргу маршираће 12.500 људи, а проћи ће и 120 јединица технике.

Дефилеи који су ушли у иторију

25. маја 1919. - ПРВА парада на Црвеном тргу. Поред зидина Кремља прошли су спортисти и организације које су се бавиле војном обуком. Паради је лично присуствовао Лењин.

7. новембра 1941. - Иако је био рат и фронт је био недалеко од Москве, Стаљин је одлучио да се обележи 24-годишњица Октобарске револуције. Том парадом Совјети су хтели да још више подигну одбрамбени дух. Она је одржана у осам сати ујутро, а на њој је говорио Стаљин.

24. јуна 1945. - После великих битака и великих победа над фашистима, у Москву су на параду стигли представници армије са свих великих фронтова. Парадом је командовао маршал Константин Рокосовски, а његов рапорт је примио маршал Георгиј Жуков. На крају параде, испред маузолеја је било бачено на земљу 200 застава уништених немачких фашистичких снага.

7. новембра 1957. - Буктао је Хладни рат. У августу 1957. године СССР је први пут испитао интерконтиненталну балистичку ракету, а већ у новембру је свет могао да их види на Црвеном тргу. После те параде СССР је стално показивао своју ракетну моћ на парадама.

9. маја 1965. - На 20-годишњици завршетка Другог светског рата на Црвеном тргу је била била показана застава победе која је стигла до Берлина. Носио ју је херој Совјетског Савеза Константин Самсонов. Уз њега су били и херији СССР-а Михаил Јегоров и Мелитон Кантарија, који су 1. маја 1945. ту заставу ставили на освојени немачки Рајхстаг.

9. маја 2010. - Парада поводом 65-годишњице победе се припремала скоро пола године. Први пут су у њој учествовали представници земаља антихитлеровске коалиције. На Црвеном тргу је марширало 11.300 војника и официра, приказано је 160 примерака војне технике, а пролетело је над тргом 127 авиона и хеликоптера. На паради 2010. забележен је рекордан број учесника - скоро 20.000.

Лазански: Запад кренуо снажно на Русију, али неће смети да ударе… Више о томе прочитајте ОВДЕ.

Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

БОНУС ВИДЕО

Ево за шта је све способан СУ-57

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА