То тврди амерички лист Вашингтон пост, који је открио да је Ђинпинг због најављеног самита Трампа и Кима отпочео реализацију свог мистериозног плана за Далеки исток како његова земља не би изгубила геостратешки, али и политички примат на том простору, те да је управо то разлог зашто је у последњих мало више од месец дана двапут позвао Џонг Уна да га посети.
- Сијев други сусрет с Кимом изненадио је западне медије, који су наводили да је Кина остала по страни у дипломатским преговорима са Северном Корејом након што се у њих интензивније укључила администрација шефа САД Доналда Трампа.
Међутим, Пекинг је и те како наставио трку са Америком након што је најпре у марту позвао Кима на састанак у кинеску престоницу, а остао је укључен у дешавања и ток Џунг Уновог сусрета с председником Јужне Кореје Мун Џае Ином. Томе је следио састанак Ђинпинга и Кима у кинеској луци Далијан, где је кинески председник поновио да Кина подржава Пјонгјанг у сваком погледу. Том приликом је Си ословљавао Џонг Уна са "друг председник" и истицао да су обе земље социјалистичке, те да њихове владајуће партије одувек негују добре односе - наводи Вашингтон пост уз образложење да Ђинпинг све то ради како би ојачао своју позицију као велике силе Азије и ставио до знања Трампу да евентуално ширење утицаја Америке на Корејском полуострву неће проћи тако лако поред Кине.
Подсетимо, најмногољуднија земља света, која је у последњој деценији стала раме уз раме са Америком у сваком погледу, па чак и у економском и војном, страхује да би Џонг Ун зарад потпуног помирења са Западом могао да пристане на то да и територију своје државе уступи снагама САД по угледу на Јужну Кореју.
Осим тога, Пекинг тешко сада може да прогута чињеницу да је Америка непрестано у претходном периоду прекоревала Кину јер не обуздава Пјонгјанг у развоју нуклеарног потенцијала, а сада када је у тој сфери начињен успех, Вашингтон све заслуге покушава да припише себи.
- Због тога се верује да је Си, осим што је Џонг Уну дао безбедносне гаранције с обзиром на то да он одустаје од даљег развоја свог оружја за масовно уништење, сигурно понудио још много тога како не би пао у руке Америке - наводи Вашингтон пост.
Иначе, Ким је јуче позвао свет да посматра затварање највећег севернокорејског полигона за нуклеарна тестирања, што је Трамп поздравио с великим одушевљењем.
Приказао гиганта од 50.000 тона
Кина је званично представила свој први носач авиона домаће производње, који је испловио из северне луке Далијан ради тестирања. Још неименовани моћни брод тежине чак 50.000 тона кренуо је из луке ради тестирања поузданости и стабилности погона и других система, а у употреби ће бити нешто пре 2020. Заснован је на дизајну бивше совјетске класе "Кузњецов" с палубом за полетање сличној скијашкој скакаоници и конвенционалном парном турбином на нафту. Требало би да парира америчким бродовима исте врсте.
Којих су то десет разлога зашто Иран не сме да нападне Израел прочитајте ОВДЕ.
Извор: Република