У интервјуу за Топ Портал, Додик је говорио о политичкој ситуацији, проблемима, подметањима, изборима, мигрансткој кризи, о томе ко ће бити кандидат за председника Републике Српске, али и односима с Вучићем.
Интервју преносимо у целости.
У Мостар сте стигли из Београда где сте се састали са председником Србије Александром Вучићем. Шта су биле теме разговора?
- То су наше редовне консултације. Разговарали смо и о његовој посети Мостару и Херцеговини и пројектима који су тада договорени, начину како ћемо их реализовати. Разговарали смо и о великим политичким питањима попут Косова. Ја сам га информисао да су овде расписани избори и објаснио му атмосферу у Републици Српској и БиХ. Његов интерес за стање и стабилност овде је увек изражен и то је поновљено и овог пута. Србија као држава поштује Дејтонски споразум и уставни поредак БиХ. Србија у континуитету помаже Републику Српску. У два наврата Србија је уплатила по пет милиона евра, а биће реализовани и неки пројекти за наш народ у Мостару.
Када говоримо о односу с Вучићем, не могу а да Вас не упитам да прокоментаришете учестале иступе разних аналитичара и појединих политичара да "Запад од Вучића тражи да се реши Додика".
- Мене може да се реши једино народ. Апсолутно је јасно да су то спекулације. Наша сарадња је коректна. Вучић поштује вољу народа. У том погледу Србија се неће мешати у изборни процес и Србији је стало до стабилности у Републици Српској.
О изборима сте разговарали и са председником ХДЗ-а Драганом Човићем с којим сте договорили коалицију након избора. Ако знамо да сте након прошлих избора са Човићем били договорили коалицију и рекли да су СНСД и ХДЗ матрица за формирање власти, а знамо да то није реализовано на нивоу БиХ, јесте ли сада уверени у договор?
- Са ХДЗ-ом имамо значајну сагласност о многим питањима. Оно што Хрвати и ХДЗ заговарају јесте да представници једног народа бирају своје представнике. То треба искористити и када су у питању Срби у Мостару како би могли бирати своје представнике. Ми верујемо да ће СНСД са групом партија које чине Патриотски блок освојити апсолутну победу и бити незаобилазан. У следећем мандату Србима припада место председавајућег Савета министара и то ће бити изазов и за Републику Српски и за српски народ. Ми морамо да правимо партнерства и аранжмане. И поред неких ранијих неиспуњених обавеза ХДЗ остаје наш добар партнер.
Када смо код изборне кампање често се у јавности може чути како би се могли догодити разни сценарији како би се утицало на изборе?
- Наравно да постоје. Сама чињеница да је у оквиру америчких програма и преко Америчке амбасаде обезбеђено 12 милиона долара за подршку медијима и невладином сектору у БиХ, као и додатних шест милиона долара за тзв. спречавање руског утицаја који ће усмерити на Републику Српску и Србе говори да постоје заинтересовани са стране који би овде креирали разне аранжмане. Наравно да је Америка велика и моћна и ја немам намеру да се на било који начин супротстављам Америци, осим у делу који је важан за позицију Републике Српске и српски народ. Ја нисам спреман на компромис урушавања наше позиције, а раније америчке администрације су то чиниле у БиХ. Ја ћу остати принципијелан, а на народу је да ли да поверује њима који ће са спекулитативног нивоа покушати да оцрне и Републику Српску и њено руководство или ће веровати нама који смо чинили све да сачувамо статус Републике Српске и вратимо достојанство српског народа.
Како коментаришете то да се протести због смрти младића Давида Драгичевића из Бањалуке шире и на остале градове. Говорили сте раније да опозиција злоупотребљава ту трагедију, шта се сада дешава?
- Немогуће је искључити утицај политике. Народна скупштина је донијела закључке око тога. Жао ми је свакога ко страда, а посебно младог живота. Међутим неке ствари неоправдано се покушавају приписати властима. Република Српска је јасно рекла да се ради о политизацији и да су умијешане стране агенције које на један софистициран начин подржавају окупљања. Како би се другачије могло разумјети да постоји логистика за све то. Што више траје то окупљање то више говори да иза тога стоји организација која жели да злоупотреби тај догађај.
Да ли мигрантска криза може произвести велике проблеме?
- Раније су говорили да имају неке планове. Надлежност за азил и држављанства је на нивоу БиХ и то није спорно, али Република Српска не може да се искључи из ове приче. Мислим да се овдје ради о једној синхронизованој и припремљеној акцији довођења значајног броја људи како би се у перспективи утицало чак и на промену структуре становништва. Они мигранти који сада уђу у БиХ немају куда, немају где да се врате, а не могу даље и мораће остајати овде. Покушаће се интеграција у локално друштво. Након три године боравка овде стичу услове да затраже држављанство. Чули смо и неке како Влада Републике Српске нема право да се бави тим питањем, али ме чуди како нису приметили да на састанку Координационог тела за миграције седи америчка амбасадорка која даје упутства како треба да се понашају. Можемо очекивати да ће границе бити још отвореније. Мени је жао људи и тешко ми је кад видим свако дете и људску патњу и имам осећај за то, али се овде ради о нама и друштву које градимо, о нашем начину живота и заштити нашег начина живота.
Можете ли рећи ко је кандидат СНСД-а за председника Републике Српске?
- Прерано се кренуло у ту врсту приче. СДС је пре два месеца дао кандидате, а то говори о нестрпљењу њихове организације. Оно што могу рећи је да ће се мало преиграти у том погледу. Ми ћемо изаћи с именом када буде време. Не желим да правим мистификацију, али то је већ на неки начин познато јавности само још није званично речено.
То је значи премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић?
- Не знам ја шта значи. Ја нисам ништа рекао.
Како коментаришете положај Срба у Мостару и ФБиХ и можете ли помоћи да се он поправи?
И вечерас сам седео са нашим људима у Мостару и разговарли смо како помоћи. Република Српска сада има услове да може помоћи. Притисци који двадесет година нису јењавали су окупирали органе Републике Српске на тим значајним питањима. Чињеница да је Влада Републике Српске отворила канцеларију у Мостару говори о нашој заинтересованости да помогнемо. То ћемо и даље чинити. Позивам и наше људе да буду агилни у артикулисању захтева и пројеката које бисмо могли да подржимо. Ми смо један народ и желимо да Срби у Мостару и ФБиХ осете добробити Републике Српске. Република Српска се никад није одрекла наших људи овде.
Застрашујуће ново оружје америчке војске погледајте ОВДЕ.
Извор: Топ портал