Коментаришући питање да су се у јавности појавиле тврдње да су државе Квинте - САД, Немачка, Француска, Британија и Италија - усвојиле разрађен план притисака и уцена чији је крајњи циљ слом Србије, односно потпуна независност и одвајање Србије и Русије, Скот каже да је уобичајено да се државе срећу с времена на време и разговарају.
"Нормална дипломатска пракса је да се земље које имају сличне ставове састају с времена на време како би размениле мишљења и ускладиле своју политику. Међутим, не постоји 'план Запада о Косову', нема координираног предлога чланица Квинте и не постоји план у једанаест тачака. Све су то фантазије маштовитих медија", тврди Скот.
Он додаје да је циљ дијалога у Бриселу о Косову нормализација односа, али и да би било који договор опстао на Косову он мора да буде плод преговора лидера Београда и Приштине.
"САД се слажу са својим европским савезницима и партнерима да би циљ дијалога у Бриселу требало да буде свеобухватна нормализација односа применом правно обавезујућег документа. Но, као што смо то истакли много пута до сада, да би такав договор издржао тест времена он мора проистећи директно из преговора политичких лидера Приштине и Београда", поручује амбасадор САД.
Делави: Финална рунда дијалог БГ и ПР почеће врло брзо
Амерички амбасадор у Приштини Грег Делави каже да ће финална рунда дијалога Београда и Приштине почети веома брзо и додао да би 2018. требало да буде година успеха дијалога.
"Мислим да постоје ствари које су позитивне у дијалогу, али обе стране су дужне да спроведу обавезе које су већ преузеле. Мислим да би 2018. требало да буде година успеха дијалога, да се крене напред у односима између Косова и Србије и оствари напредак", рекао је Делави приштинском каналу Дукађини.
Амбасадор САД је такође позвао политичке странке на КиМ да разговарају о будућим односима са Београдом.
Говорећи о идеји размене територије, нагласио је да САД не подржавају такву идеју, ни друге идеје које ће донети више проблема него решења, преноси РТС.
Он је додао да не сматра да је формирање Заједнице српских општина претња Косову, већ да је добра прилика за повећање стабилности и разумевања тамо где су начињени пропусти.
Патријарх Иринеј моли Путина за помоћ са Косовом. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг