То су оне ракете које је 1. марта руској и светској јавности представио Владимир Путин.
Руски лидер је - за време саветовања са војним врхом земље у Сочију - обећао и да ће стратешке ракетне снаге РФ тешку интерконтиненталну ракету „Сармат“ - која ће моћи да САД гађа и преко Атарктика - имати на располагању 2020-те.
За „Авангард“ је навео и да ће моћи да лети чак 20 пута брже од звука.
Ти руски хиперсонични пројектили нападаће рупе у нашем противракетном систему, упозорио је Томас Карако, директор Пројекта противракетне заштите у вашингтонском Центру за стратешке и међународне студије.
Он сматра да је „жалосно што су САД допустиле Русији да оволико напредује” у развоју новог оружја.
Врховни амерички командант нуклеарних снага САД недавно је признао да САД нису у стању да се одбране од хиперсоничног оружја.
„Немамо никакву одбрану против таквог оружја”, навео је генерал авијације Џон Хејтен, шеф Стратешке команде САД.
Иначе, Путин је истовремено подсетио да је ракетни систем „Кинжал“, који је десет пута бржи од звука, већ на „борбеном дежурству“ на аеродромима Јужног војног округа РФ. А са њима и борбени ласери...
Посебно је нагласио да ни једна земља у свету још годинама неће моћи да произведе слично или боље оружје.
Командант руске далеколетне авијације - генерал Сергеј Кобилаш - објавио је да ће стратешки авиони РФ летети у наредном периоду још чешће и фактички по целом свету.
Прецизирао је да ће то бити летови „у функцији стратешког обуздавања“ и да ће се изводити у „зонама које су од стратешког интереса“ за Москву.
Летеће и преко екватора, на пример - до Индонезије.
Према његовим речима, Русија ће надзвучним ракетоносцима Ту-160 појачати заштиту својих интереса на Арктику.
Прошле године су Ту-22М3 први пут слетали на војне аеродроме северних градова Анадира и Воркуте.
Научници и инжењери руске одбрамбене индустрије покушавају да развију нову врсту оружја са употребом електромагнетног импулса. Ради се о пројекту „Алабуга“. Више о томе погледајте ОВДЕ.
Извор: fakti.rs