Према Путиновим речима, значајни војни успеси сиријске војске створили су платформу за јачање легитимне власти и наставак политичког процеса у пуном формату.
Асад је обавестио Путина о спремности за покретање политичког решења у Сирији. Он је такође донео одлуку да упути своју делегацију за формирање уставног одбора у УН, који би требало да ради на основном закону Сирије.
Путин је истакао да су припадници терористичких организација положили оружје на кључним тачкама у Сирији, а да би, полазећи од тога, иностране оружане снаге могле да напусте Сирију.
Сиријски председник је навео да је захваљујући војним успесима Дамаск успео да нормализује ситуацију у Сирији, што отвара пут да се грађани врате у своје домове.
Председници су се договорили да наставе борбу против тероризма и усагласили су даље заједничке акције. Разговарало се и о потреби да се интензивирају напори за испоруке хуманитарне помоћи Сиријцима, као и о економском опоравку земље.
Путин је током састанка рекао и да сматра да је дошло време да Сирија обнови привреду и предложио је председнику Асаду да размотри понуђене планове.
Руски лидер је нагласио да Москва рачуна на подршку Уједињених нација и свих земаља које су заинтересоване за сиријску кризу како би била обновљена економија Сирије и решена хуманитарна питања.
Анализирајући резултате разговора лидера две земље, руски експерти оцењују да ће формирање уставне комисије дати додатни импулс политичком регулисању ситуације у Сирији.
„Важан корак напред је Асадова изјава да ће послати своје представнике у уставну комисију, како би започео рад на новом Уставу. То је напредак, који су све време блокирале западне земље и чак специјални представник УН Стафан де Мистура после конгреса у Сочију, на којем је усвојена одлука да се започне тај процес. Надамо се да је то додатни импулс, који ће омогућити да се пређе на стварање новог Устава земље“, оценио је руски аналитичар Владимир Фитин.
Експерт је такође истакао значај таквих контаката између лидера двеју земаља, али је истовремено указао на то да остаје питање да ли ће стране војске заиста напустити Сирију.
„Контакти су, дефинитивно, веома важни. Они показују да је стварна власт у Сирији способна да решава и војна питања и питања послератног поретка земље. Али важно је рећи да, нажалост, не зависи све од тих договора, пошто знамо да се стране војске и даље налазе на територији Сирије, а изјаве два председника скрећу пажњу на то да се те трупе тамо налазе нелегално и да треба да напусте Сирију. Међутим, једна ствар је говорити о томе, а друга постићи то да те војске, пре свега, америчка, стварно напусте Сирију“, сматра Фитин.
Ово је други сусрет Владимира Путина и Башара ел Асада у летњој резиденцији руског председника у Сочију. Два председника су дуго разговарала иза затворених врата. Асад је прво честитао Путину нови председнички мандат, а Путин је Асаду и сиријском народу честитао почетак месеца Рамазана.
Сиријски председник је изразио захвалност Оружаним снагама РФ, а посебно Ваздушно-космичким снагама, које су „одиграле веома важну улогу у борби против тероризма“.
Подсећања ради, Асад је био у Сочију пре скоро пола године. Састанак је одржан 20. новембра, али је јавност упозната са тиме тек дан касније. Тада је Путин упознао Асада са руководством Министарства одбране и Генералштаба. Председник Русије је током новембарског састанка говорио да се борба против тероризма у Сирији приближава крају, али ће се и даље појављивати жаришта тероризма.
Прочитајте ОВДЕ које ново оружје је Путин дао Асаду?
Извор: rs.sputniknews