Агенција наводи да су током викенда две земље комуницирале преко својих саветника о отвореним питањима и напретку.
Портпарол грчке владе и министар без портфеља Димитрис Цанакопулос изјавио је за лист НЕА Селида да су они оптимисти, те да је све спремно да премијери начине и последњи „одлучујући корак“.
„Преговори, али и политичка одлука за решавање спора о имену нису лаки. Господин Заев треба да размишља о свим аспектима и преузме велику одговорност за своје сународнике, што сам сигуран да ће учинити. Ако неко у политичком руководству Македоније подрије могућност решења, ја то не могу знати. Али ја сам оптимиста да ће на крају господин Заев учинити одлучујући корак и да ће споразум бити постигнут“, рекао је Цанакопулос.
Према његовим речима, постизање споразума је неопходан предуслов за будућност и сарадњу у региону, а то, како је рекао, знају добро и Ципрас и Заев.
Иако нема званичних потврда, грчки медији јављају да је шеф грчке дипломатије Никос Коцијас од јутрос на ванредном састанку у кабинету премијера Алексиса Ципраса, што се повезује са најавом да би дуго очекивани телефонски разговор Ципраса и Зорана Заева могао да се догоди данас.
Грчки медији јављају и да се скраћује рок до када би Ципрас и Заев требало да се чују телефоном с обзиром на то да ће Коцијас 13. и 14. јуна бити у службеној посети Москви, где ће се састати са руским колегом Сергејом Лавровом, пренела је МИА.
Грчки Катимерини пише да је 95 одсто преговора завршено, а да је за усаглашавање остало још неколико детаља који треба да буду усаглашени пре потписивања.
„Ако све буде у складу са планом, споразум ће бити стављен на гласање у македонском парламенту пре самита ЕУ, а затим ће у септембру бити одржан референдум. Ако Парламент то одобри, онда ће Атина послати писмо Европској унији и НАТО-у ради одблокирања придруживања Скопља обема организацијама“, наводи лист.
Грчко писмо ће се односити на договорено име — Северна Македонија, Горња Македонија или нешто треће, пише лист и додаје да, ако споразум прође и на септембарском референдуму, то ће отворити пут за ревизију македонског Устава, што је кључни услов за Грчку.
Међутим, ако је резултат референдума буде негативан, онда ће споразум између Атине и Скопља пасти у воду.
Ал Џазира пише да је почела бора за Западни Балкан, више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг