Трамп је о стварању космичких снага почео да говори још прошле године, да би сада наредио Пентагону да приступи формирању посебног рода оружаних снага.
Руски војни експерти сматрају да ће америчка космичка војска по структури бити слична руској. Међутим, које ће све структуре ући у америчке Војно-космичке снаге није познато.
Како наводе војни аналитичари, тренутно у састав Војно-ваздушних снага САД улази и такозвана Стратешка команда, у оквиру које је и Космичка команда САД која управља војним сателитским системима, а такође је одговорна и за сајбер-простор и заштиту од сајбер-претњи.
Стручњаци не искључују могућност да ће у нови род оружаних снага ући структуре које су задужене за противракетну одбрану САД.
Руски експерти кажу да се Вашингтон према свемиру односи као према посебном бојном пољу и да је то разлог што је Трамп одлучио да створи нови род војске.
Војни експерт Константин Блохин напомиње да програм „ратови звезда“ није нов за Американце и да та идеја постоји и данас.
„То је стара идеја и она постоји још од времена Роналда Регана, па се може закључити да су актуелне приче о ’ратовима звезда‘ у потпуности у Регановом духу. Идеја о ’ратовима звезда‘ и данас постоји у умовима америчке елите која има фикс-идеју о глобалној доминацији. Међутим, та доминација не може да буде потпуна ако не обухвата све сфере — ваздушни простор, морски, копнени и наравно, космички. Притом, космос је, по мишљењу руских и страних војних експерата, она сфера која ће у суштини оној држави која га буде контролисала обезбедити лидерство у свим сферама. Другим речима, ако желиш да контролишеш планету, мораш да будеш лидер у космичком простору. Штавише, за САД главни противници у свемиру су Русија и Кина, а САД покушавају да постигну потпуну доминацију“, наводи Блохин.
Политиколози сматрају да „епоха џедаја“ за САД неће наступити тако брзо, као што то Трамп очекује.
Стручњаци подсећају да Американци и даље купују од Русије моторе за космичке ракете. С друге стране, Америка, као и друге земље, развија различите офанзивне и одбрамбене системе.
Поред војних сателита и, како се претпоставља, противсателитског потенцијала, Америка има беспилотне летелице чији се летови строго чувају у тајности.
Руски експерти сматрају да ће Трампова одлука ојачати статус војно-космичке сфере и омогућити да се консолидују напори у тој области, укључујући и бољу координацију која се тиче научно-техничког развоја.
За Русију, подвлаче експерти, најважније је да се поштује споразум о демилитаризацији космоса.
Наравно, војни ресори и Кине и Русије пажљиво ће пратити амбиције Пентагона у свемиру и паритет ће бити обезбеђен.
Према информацијама „Спајс њуза“, буџет америчког Ратног ваздухопловства за космичке програме ове године износи 7,75 милијарди долара, што је за 20 одсто више него прошле године. Планирано је да следеће године та цифра буде повећана на 8,5 милијарди долара.
Трамп напао руски алуминијум, Русија напала долар –ниво који до сада није виђен. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com