Ђуровић, који је јуче присуствовао скупу у Бриселу на којем је представљен извештај о азилу у земљама ЕУ за 2017. годину, каже за Тањуг да се у ЕУ се преговара о изменама азилног законодавства,а све више земаља заговара то да избеглице и захтеви за азил треба да буду подношени и решавани у земљама које се налазе ван ЕУ.
- Јасно је да, ако Европа има снаге да заустави миграције на ободима медитреранског басена, онда Балкан јесте опција за стварање тампон зону о чему ми говоримо већ дуже време - каже Ђуровић за Тањуг.
Али, како напомиње, Србија није једина земља на Балкану коју погађа проблем избегличке кризе, па и даље постоји неизвесност ко ће поднети највећи терет будућих избегличких таласа, јер сада и Босна и Херцеговина у коју долази све висе људи и из Србије, али и преко Албаније, Црне Горе, постаје нова дестинација пред улазак у ЕУ.
Ђуровић међутим упозорава да је важно да Србија не постане део нечијег другог решења у области управљања миграцијама.
"Морамо да имамо активан, заговарачки однос према проблему, да не бисмо остали једина тампон зона.”
Указује да се још не зна са којим земљама се преговара око нових, евентуалних центара, односно измештања људи на Балкану, али понавља да Србија на неки нацицн мора да буде укључена у то питање, те да верује да ће бити део неког новог решења које ће Европа понудити.
- У Србију и даље улазе људи, свакодневно, из правца Македоније, Бугарске. Враћају нам људе из Хрватске, Мађарске, сада и из правца БиХ. Србија је земља у којој сви могу да гурну назад људе и стално циркулише одређени број људи - указује Ђуровић.
Како каже, Србију неће заобићи ниједан талас миргација и зато мора да има сопствену политику према том проблему, да јасно дефинише своје, ставове, потребе, решења и жеље и да њима руководи ".
То између осталог значи,наводи он ,да у свим разговорима са европским и регионалним партнерима инсистира на томе да се поштују споразуми о реадмисији, да се мигранти не гуреју илегално преко границе...
-Како не бисмо остали једина тампон зона - јасан је Ђуровић.
На питање да ли расте број миграната у Србији, он напомиње да је тај податак промењив, али да је у првих пет месеци ове године из Турске у Грчку, само преко копна, ушло више од 7.000 људи, што је више него током целе прошле године, што је, каже, параметар који указују да тај проблем неће може заобићи Србију.
ОВДЕ погледајте шта се дешава са мигрантима у Шпанији.
Извор: Танјуг