БЕК-у је, како каже правни заступник Зоран Ристић, Хрватска одузела својину коју је купио 1958. и на којој је био уписан у земљишним књигама. Имовина им је одузета 1992. и данас је користи друга фирма, али се води на Хрватску, пишу Вечерње новости.
БЕК је изгубио спор пред хрватским правосуђем, а повод за тужбу је, како каже Ристић, то што Хрватска третира грађане и фирме као поданике првог и другог реда.
Како пишу Новости, за БЕК-ом ће се повести и друга српска предузећа која су изгубила спорове око одузете имовине. Они више неће тражити правду пред Европским судом за људска права у Стразбуру, пред којим су већ изгубили два спора, јер је Суд утврдио да ово питање треба да се реши билатералним уговором Србије и Хрватске, који би прецизирао примену анекса Г Споразума о сукцесији.
Србија је понудила Хрватској овакав споразум пре 11 година, али се Загреб већ дуже од децније не изјашњава.
Удружење Одузета имовина предложиће зато Влади Србије нови билатерални споразум са Хрватском за спровођење анекса Г, за који кажу да има више шанси да га ова земља прихвати.
Према речима председника Удружења Ристића, њихов предлог подразумева враћање имовине која се данас води на Хрватску, а о одштети би се касније разговарало.
Предлог такође предвиђа и арбитража. Хрватској би се такође дао рок да се изјасни о споразуму, па ако се не изјасни или га одбије, тражиће се формирање медјуресорске групе од угледних стручњака из бивше Југославије. Ако се и то одбије, створени су услови за покретање арбитраже у Хагу, каже Ристић.
Имају ли Хрвати право на мржњу према Србима погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг