Најновије

Да ли ће "бриселска" недеља донети и компромис?

За исти сто у Бриселу сутра ће поново сести председници Србије и Косова Александар Вучић и Хашим Тачи. Српски председник није оптимиста, а косовски жели да се преговори што пре окончају.

Вучић Могерини (Фото: Синхуа)

Компромис је реч која је претходних недеља била највише повезана с косовским питањем, а аналитичари оцењују да после сутрашњег састанка, ипак, нећемо знати да ли ће га и бити.

Уз руску народну, љубавну песму председник Србије одлази у Брисел на наставак дијалога Београда и Приштине о којем данас није желео да говори. "Може само ако је у вези овога што радимо данас, само не о Косову", поручио је новинарима.

Прошле недеље није било дана када државних врх није поменуо наставак преговора. Председнк Србије поручивао је да је песимиста. "Имајући у виду све изјаве које су долазиле претходних дана од актера, нечега што би требало да буде дијалог прилично сам обесхрабрен".

Премијерка Србије покушала је да охрабри председника. После њене изјаве да је "Косово било Србија" објаснила је да је наша земља спремна за компромис.

"Компромис значи да напустимо комфорно мишљење шта је то где је Косово је србија или Србија ће признати независност Косова - то су два седишта која ми морамо да напустимо да бисмо почели да разговарамо око Косова", рекла је Ана Брнабић.

Министри у Влади поручују да је компромис неопходан, али да до њега треба да стигну три стране Београд, Приштина и међународна заједница.

"Ако се буде инститирало на решењима која су унапред зацртана, мислим да ће то представљати само корак уназад", каже министар Љајић.

Потписник бриселског споразума Ивица Дачић подсећа да један корак из споразума није направљен и да и даље немамо Заједницу српских општина.

"Сада имате нове неке идеје које говоре да би Србија требало да прихвати да Косово уђе у УН и да ће тек тада бити формирана ЗСО. Ја мислим да се овде потцењује и прецењује ефекат притиска који неко може да изврши на Србију, храброст, смелост и чврстина Србије да брани своје националне и државне интересе", рекао је Дачић.

На Косову не помињу Заједницу српских општина, али тврде да ће се на "преговарачком столу наћи и питање граница".

"Уверен сам да је дошло време да се после разговора на један или други начин потпише један историјски споразум између Косова и Србије, којим ће бити окончан болан однос старији од 100 година", навео је косовски председник Хашим Тачи.

Три месеца од последњих преговора, како оцењују аналитичари, на Косову се само створила небезбедна ситуација.

"Имамо инциденте, политичке свађе, атмосферу међусобне кривице, а истовремено се шаљу поруке - и Тачи и Вучић - компромис, компромис, мир, мир", каже Душан Јањић из Форума за етничке односе.

"Генерално, да би то био историјски искорак, да дође до историјског споразума, али не знамо да ли постоји воља док не дође до тих сусрета, јер не знамо да ли ће они донети неку агенду или ће бити само сусрети како би се дијалог наставио", наводи новинар Идро Сефери.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић у јануару је изјавио да неће бити наставка дијалога у Бриселу док Србија не добије одговоре о убиству Оливера Ивановића.

Прочитајте ОВДЕ каква се то опасност надвила над Балканом?

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Вучић о нападима на сина и брата.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА