Како наводи АП, међу мигрантима који су преко пустиње враћани у Нигер и Мали, земље јужно од Алжира, било је и трудница и деце. Како наводи агенција, они који имају среће стигну до најближих пограничних села у Нигеру и Малију, а већина лута данима.
У Алжиру су одбили да коментаришу те наводе. Власти те земље раније су демантовале критике да крше људска права миграната које остављају у пустињи, називају те тврдње "злонамерном кампањом". АП, међутим, наводи да поседује видео материјале који приказују стотине људи који лутају Сахаром.
Агенција подсећа да су масовна протеривања из Алжира започела од 2017. године, пошто је Европска унија појачала притисак на ту северноафричку земљу да одврати мигранте од намере да преко Средоземља крену за Европу. Портпарол ЕУ изјавио је да је Унија свесна шта Алжирци чине, али да суверене земље имају право да протерају мигранте са своје територије. Алжирске власти не објављују никакве податке о тим протеривањима.
Број оних који су се пешице морали вратити у Нигер повећан је од маја 2017. године, када је Међународна организација за миграције започела да их региструје. Тада их је било 135, а априлу ове године 2.888. Према подацима ИОМ, укупно је 11.276 особа преживело тај марш кроз пустињу.
Још око 2.500 било је принуђено на сличан пут назад у Мали. Непознат број људи изгубио је том приликом живот у Сахари.
Мигранти кажу за АП да су били покупљени у пустињи, смештени у камионе и одвезени до пустињске локације познате као "Нулта тачка". Тамо би их избацили из возила, без новца и телефона, показали их правац југа где се налази Нигер, и принудили их, понекад уз отварање ватре, да крену.
Смрт у Сахари оставља мало трагова за собом. ИОМ процењује да на сваког мигранта који се утопио прелазећи Средоземље, долази двоје који су живот изгубили у пустињи - што је можда и преко 30.000 жртава од 2014. године. Велики број миграната врши огроман притисак на свим тачкама дуж њихове руте кроз Сахару.
- Долазе у хиљадама, овог пута протеривања која видим - никад раније нисам видео ништа слично. То је кастастрофа - каже Алхусан Адувал, званичник ИОМ.
Истовремено, док их враћају на југ, пут тих миграната укршта се са онима који су некако успели да се упуте ка алжирској обали Средоземља и ка Европе, констатује АП.
ОВДЕ погледајте како је злочинцу Солани забрањен улазак у Америку.
Извор: Танјуг