Како пише шведски политичар и дипломата Карл Билт, није да Европљани не подржавају оно што амерички председник покушава да уради са Северном Корејом. Заиста, њихова подршка у Савету безбедности УН била је од користи у његовој политици "максималног притиска" од реторике до стварности, пише Билт у тексту за Вашингтон пост.
Самит Трампа и севернокорејског лидера оставио је код многих места за доста нервозе. Само је мало оних који су заиста поверовали у причу да ће Ким Џонг Ун заиста предати сво нуклеарно наоружање које поседује чим се “одчекира” из хотела у Сингапуру.
Најбоља опција би била, и то је оно чему се већина нада, је да ће у будућности ствари бити боље него до сада, оцењује Билт и додаје да је једино сигурно то да је отворено поље “неизвесних односа” док питање нуклеарног капацитета Севрене Кореје остаје отворено питање.
Али, наставља Билт, сада Трамп брзо жели сусрет са руским лидером Владимиром Путином, а европске лидере брине да ће исход свега бити да ће један лидер “украсти цео шоу”, док ће други бити само “супстанца”.
Према његовом мишљењу, Европљани заиста сматрају да је потребно посадити Путина на један непријатан разговор о питањима од кључне важности – попут агресије на Украјину и хорора у Сирији. И они то и раде, редовно, на свој начин, каже Карл Билт.
- Али, ако сада Трамп искористи сингапурски сценарио, биће то разлог за бригу. Можемо чути да Путина воли народ Русије, да му се генерално може веровати, да ће два лидера остварити сјајне односе и да су дивни дани пред нама. Председник (Трамп) би могао и да добаци да има неких лепих плажа где би могле неке викендице да се направе. Људска права? Па, тешко је и у многим крајевима света - написао је Билт за Вашингтон пост.
- А Русија, само да нагласим, прави нуклеарне бомбе - додао је он.
Где ће се састати две највеће светске силе?
Билт затим помиње и питање Крима, и истиче да је Трампов став да то није Путинова кривица већ да је то грешка његовог претходника Барака Обаме који је "забрљао" по том питању.
- Они ионако тамо сви говоре руски, рекли су Трампу, као уосталом и у већем делу Белорусије и Казахстана - пише Билт.
Такође, наставља шведски дипломата, уколико Трамп примерни сингапурски сценарио то ће значити и да ће став бити да су НАТО вежбе у Европи провокација и да би их требало укинути, а при томе ће и амерички порески обвезници уштедети новац.
- А Немци нек престану да праве аутомобиле, него да праве тенкове уместо тога - пише Билт.
С друге стране, према мишљењу Билта, Путин је опасан саговорник. "Он ц́е набацити пар реченица о томе како је Трамп велики лидер, да суверене нације имају право да раде оно што воле, као и неопходност контроле граница. Он ц́е истакнути и да говоре руски на Криму и да, иначе, имају одличне плаже".
Билт сматра да је много важнијих питања на столу од горе поменутих, попут тога да би Америка требало да подржи украјински суверенитет кроз подржавање политике УН у региону Донбаса, али да се јасно осуди анекција Крима. Затим, ту је и питање трајног мировног процеса у Сирији који би Америка требало снажно да подржи, ка ои питање денуклеаризације
- Надам се да ће самит Трампа и Путина ићи у правцу да се истакну интереси и вредности Запада. Али, ових дана, ко зна? Евопа је озбиљно нервозна - закључио је Билт.
Извор: Б92