Тиме ће, како наводи агенција Ројтерс, бити окончана њихова зависност од Русије.
Естонија, Летонија и Литванија, које су некада биле под патронатом Москве, а од 2004. су чланице ЕУ и НАТО, прикљученост на руску електромрежу виде као претњу својој националној безбедности. Русија, на коју се тренутно ослањају три балтичке државе у снабдевању електричном енергијом, никада тим земљама није искључила струју нити је претила да ће то учинити, додаје британска агенција.
С овим споразумом се ставља тачка на вишегодишња трвења између три земље о томе на који начин да најбоље повежу своју електроенергетску мрежу са мрежом њихових партнера на Западу и отвара се пут за доделу једне милијарде евра из фондова ЕУ за реализацију овог пројекта.
"Радили смо девет година како бисмо дошли до овог споразума", изјавила је данас председница Литваније Далија Грибаускајте за националну ТВ.
"Ово је последњи ланац који нам је везивао ноге и спречавао нас да будемо стварно енергетски независни. То средство уцене, које је коришћено за 'куповину' наших политичара и мешање у нашу политику, више неће постојати", рекла је она.
Према споразуму, три државе би требало да користе постојећу копнену ЛитПол конекцију између Литваније и Пољске, као и нови високонапонски директни струјни кабл који би ишао испод Балтичког мора, заобилазећи територијалне воде руске енклаве Калињинград.
Овај пројекат, који треба да буде потврђен до августа, коштао би око 560 милиона евра, навео је један дипломатски извор.
Брисел треба да преговара са Москвом о томе како да се очува снабдевање струјом Калињинграда, који је тренутно преко балтичких држава везан на руску копнену електромрежу.
ОВДЕ погледајте како је Путин представио нови ракетни арсенал.
Извор: Блиц