Природни гас који ће се испоручивати преко другог крака гасовода Турски ток могао би почетком 2020. године да потече кроз гасне трансмисионе системе Бугарске, Србије и Мађарске, најавио је генерални директор Гаспрома Алексеј Милер.
"Када Турски ток буде оперативан у пуном пројектованом капацитету, гас преко Турског тока ће моћи да потече и кроз системе за пренос гаса Бугарске, Србије и Мађарске почетком 2020. године", рекао је Милер, а преноси руска агенција Тас с
Он је додао да су поменуте три земље донеле одлуку о развоју својих гасних трансмисионих мрежа. Гаспром је пре два дана наставио са полагањем цеви за други крак гасовода Турски ток, након што је у априлу завршена изградња првог крака. До сада су положене цеви у дужини од 1.161 километра, што је 62 посто укупне дужине гасовода. Гаспром и турски Ботас су у мају потписали протокол о изградњи копненог дела гасовода "Турски ток" који ће довести руски гас до европских потрошача.
Потпредседник Гаспрома Виталиј Маркелов је недавно изјавио да се са Турском преговара о рути другог крака гасовода преко територије те земље, а заменик извршног директора Гаспрома Александар Медведев каже да ће врло брзо бити донета коначна одлука о рути. Према његовим речима, тренутно се разговара о две кључне опције у складу са процедурама у Европској унији и Европској комисији, а као потенцијална тржишта именовао је Грчку, Италију, Бугарску, Србију и Мађарску.
Прва линија гасовода "Турски ток" ће снабдевати гасом само Турску, док ће друга служити за допремање руског гаса до јужне и југоисточне Европе. Сваки крак гасовода ће имати капацитет од по 15,75 милијарди кубних метара гаса годишње, а укупна вредност пројекта процењена је на 11,4 милијарде евра.
“Српски ток” пре рока или је ипак све на дугом штапу? Читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг