С најавама већих плата, Александар Вучић почео је још као премијер. Прво обећање о магичној граници од 500 евра дао је 2016. године. Тада је рекао да ће то бити просечна плата већ 2017. Када се у ту годину ушло рок је померен за њен крај. Сада излази са новим обећањем.
"Имаћемо повећање плата пре краја године. Те плате ће се приближавати ономе што сам рекао да је циљ, а то је близу 500 евра", рекао је председник Вучић 1. јуна 2018.
Према рачуници председника, просечна плата у Србији тренутно износи између 420 и 425 евра.
А шта кажу грађани?
"70.000 просечна - да би се нормално опстало", каже једна грађанка.
"Па око 50.000, то је нормално", сматра један грађанин. Слично мисли још једна грађанка: "Да то буде или 50 или нешто преко, јер је тешко са просечном платом од 30.000 колика и јесте да се живи".
Има и оних којима је рачуница већа, па кажу: "Минимум 1000 евра".
Најаве председника да ће плате бити повећане, представљају поигравање са грађанима, оцењује економски новинар Мијат Лакићевић.
"Проћи ће и 2018, нећемо бити ни близу тога, јер да се повећају плате за 20 одсто - то просто нема шанси. Председник је вешт политичар, добар манипулатор и он већ неко време користи заправо тај циљ, стално обећава 500 евра, обећавајући бољи живот... То што се тај бољи живот не дешава, то је сад друго питање", каже Лакићевић.
Српске плате не би требало рачунати у еврима, додаје Лакићевић, јер је, како каже, за грађане важнија инфлација и колико расту цене. Такође, наводи да нереалну слику даје и пад вредности евра у односу на динар.
"Тако да та политика која се тренутно води девизна, заправо је за привреду лоша, а грађанима даје лажни утисак да су им плате веће него што заиста јесу", додаје Лакићевић.
Председник своју пројекцију гради и на најављеном укидању Закона о привременом смањењу пензија и плата у јавном сектору до краја године, као и њиховом повећању.
Из Фискалног савета поручују да није време за осетна повећања:
"Свако повећање плата изнад пет или шест одсто у 2019. водило би ка неодрживом расту учешћа државних расхода за зараде у БДП-у, и неоправданом, много бржем расту плата у јавном него у приватном сектору".
Влада Србије би у овој години, како кажу у Фискалном савету, требало да дефинише конкретне мере и рокове за достизање уређеног система зарада и запослености у државном сектору.
Да ли је пољопривредна мафија у Србији опаснија од нарко картела сазнајте ОВДЕ.
Извор: Н1