У јуче објављеном извештају који носи назив "Рат до истребљења", што је алузија на реторику америчког министра одбране Џејмса Матиса током кампање, АИ наводи да је у нападу коалиције предвођене САД на Раку 2017. године убијено на стотине цивила и да су уништени читави делови града.
"Када је толико цивила убијено у нападу после напада, нешто је очигледно погрешно", рекла је Донатела Ровера, један од истраживача АИ који су посетили Раку.
Такође се наводи да је коалиција требало да зна да екстремисти ИД користе цивиле као људски штит и да своју тактику прилагоди заштити недужних људи.
Портпарол коалиције, пуковник Шон Рајан, одбацио је оцене АИ као "апсурдне и у великој мери нетачне", тврдећи да су коалиционе снаге и локални сиријски партнери организовали коридоре за бекство цивила, али да су их екстремисти ухватили у замку.
The US-led coalition wanted to "annihilate 'Islamic State' (IS)." Instead they destroyed Raqqa, #Syria & let 'IS' go. 100s of civilians were killed & 1000s injured. We interviewed 112 civilian residents & visited 42 air strike sites. This is what we heard & saw. pic.twitter.com/AOdKNCvgHq
— AmnestyInternational (@amnesty) 05. јун 2018.
Коалиција је признала одговорност за убиство 32 цивила током четворомесечних борби за Раку.
Истражитељи АИ позвали су коалицију да објави податке о циљевима и детаље процеса бирања мета и навели да је коалиција одбила захтев за давање информација. С друге стране, Рајан тврди да Амнести никад није контактирао коалицију.
"За уништење града окривио бих ИД. Ми смо ослободили Раку. Град заслужује боље и ми ћемо покушати да му то омогућимо", рекао је портпарол коалиције.
Курди спремни да преговарају са властима у Сирији. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг