То је истакао Пушан Дат, професор економије и политичких наука на Високој пословној школи у Сингапуру.
Амерички медији преносе да САД разматрају могућност да одустану од поштовања правила СТО, и то путем усвајања одговарајућег закона.
Председник САД Доналд Трамп ће, ако овај закон буде усвојен, добити могућност да утиче на повећање или смањење царина, без одобрења Конгреса.
Дат сматра да ће, у том случају, све државе бити оштећене.
“Правила СТО до сада су сматрана неприкосновеним, што је ситуацију држало под контролом. Ако ова правила више не буду важила, онда би било која прогноза и било које очекивање у светској трговини били потпуно бесмислени”, каже Дат.
Он указује на чињеницу да су два саветника америчког председника Питер Наваро и Роберт Лајтхајзер веома скептични према СТО.
“Не мислим да су америчке притужбе на СТО засноване на чињеницама”, наводи Пушан Дат.
У одређеним секторима је приметан висок степен протекционизма, попут пољопривреде. Европске царине против САД су прилично ниске, а исто је у Канади и Јапану.
“Међутим, Трамп бира сектор где су тарифе високе због сплета фактора и онда то користи као преговарачку тактику”, наглашава Дат.
Он саветује друге земље да не чине уступке, јер ће их Трамп прихватити и тражити све више, сматрајући да су показатељ слабости.
“Сматрам да ЕУ, Кина и Канада чине исправне кораке преговарајући са позиције силе”, поручује Дат.
Ако дође до већег трговачког конфликта између САД и Кине, већу штету ће имати Кина, јер она много више зависи од извоза. САД су у већој мери самодовољне, јер не зависе ни од извоза ни од увоза.
“Трговачки рат ће се осетити кроз повећање цена, а компаније, посебно транснационалне корпорације које послују на глобалном нивоу, суочиће се са цепањем претходно успостављених производно-дистрибутивних ланаца, остајаће без битних карика и због тога ће имати бројне проблеме”, истиче Дат.
Прочитајте ОВДЕ шта је истина у „истини“ америчких тајних служби о Титу?
Извор: rs.sputniknews