Насер Орић, такозвани ратни командант Сребренице, човек који је одговоран за ратне злочине над више од 3.000 српских цивила у Подрињу, поново се огласио запретивши новим ратом у Босни и Херцеговини.
Орић није једини који са бошњачке стране прети ратом. Пре њега то су радили и бивши ратни начелник генералштаба такозване Армије БиХ Сефер Халиловић, некадашњи командант бошњачког 5. корпуса Атиф Дудаковић, а звецкање оружјем није страно ни бошњачком члану Председништва БиХ Бакиру Изетбеговићу.
Када тако значајни представници једног од три конститутивна народа толико пута шаљу ратнохушкачке поруке, не можемо а да се не запитамо — да ли је рат у Босни и Херцеговини поново могућ? И да ли је та земља и данас највеће буре барута на Балкану?
Бањалучки новинар и политички аналитичар Анђелко Козомара и политиколог Радомир Нешковић сумњају у такав расплет босанске кризе, али наглашавају и парадоксалну улогу НАТО-а.
Ако неко може да започне нови рат у БиХ, то је НАТО, сматра Козомара, док Нешковић наглашава да је управо западна Алијанса та која је задужена, према одредбама Дејтонског споразума, за очување мира у тој бившој југословенској републици.
Насер Орић је маргинална и политичка и војна личност, наглашава Козомара која покушава да доспе у жижу јавности јер га очекује ново суђење за ратне злочине над Србима у Подрињу.
„Овом изјавом да ће бити рата, он у ствари подилази најекстремнијим круговима у бошњачком народу. Орић није особа која може да подигне устанак, да га поведе или да изведе било шта“, каже Козомара и додаје да је Бошњацима данас, после 20 година покушаја да политички униште Републику Српску, јасно да то не могу да учине.
„Орић, подилазећи делу бошњачког народа, жели да се покаже као један од оних који свом народу може да испуни жељу. Такође је познато да је Насер Орић војник и плаћеник НАТО-а и да не може да уради ништа док му његове газде не кажу. Дакле, рат у БиХ може да започне и изведе само НАТО предвођен Сједињеним Државама“, сматра он.
Први пут у последњих неколико година, америчка амбасада осудила је неку ратоборну изјаву неке бошњачке јавне личности осудивши управо Орићеву недавну изјаву, наглашава Козомара.
Он такође примећује и Изетбеговићеву изјаву, дату на самиту у Лондону, да је судбина БиХ као чланице НАТО-а у рукама Милорада Додика, председника Републике Српске.
„Само наивни би поверовали да он том изјавом покушава да велича значај Додика и РС. Он, у ствари, директно супротставља Додика НАТО-у, надајући се да ће Алијанса у то поверовати и предузети мере да се реши Додика, а знамо на који начин они то раде“, каже Козомара.
Ризик од рата у БиХ више не постоји, сматра Радомир Нешковић, називајући и Орићеву и изјаве других бошњачких првака предизборном заврзламом.
„Не постоји ниједан услов или елемент због кога би сукоб почео, тако да не верујем у сукоб у БиХ барем за неко дуже време“, каже он.
У БиХ нема више војних формација подељених по етничким линијама, а мултиетничке Оружане снаге БиХ (ОС) налазе се под чврстом контролом НАТО-а.
„Под контролом НАТО-а немогуће је почети било какав сукоб, ограничених или већих размера, све док је Анекс 2 Дејтонског споразума на снази, по коме је НАТО овде задужен да обезбеди мир, мислим да сукоб није могућ“, сматра Нешковић.
Све изјаве попут недавне Орићеве, Нешковић посматра као оне које су изречене ради личне промоције и у предизборне сврхе.
Прочитајте ОВДЕ како то злочинац Насер Орић опет прети Србима.
Извор: rs.sputniknews