Чим је слетео, Матис (познат по надимку Бесни Пас) изјавио је да је Хрватска доказани амерички савезник и обећао максималну помоћ САД у наставку модернизације хрватске војске и набавци новог наоружања. Србију (и Русију) није помињао, али је потпуно јасно ка коме ће то наоружање бити окренуто.
Тешке последице
Матис се састао с хрватским премијером Андрејем Пленковићем, пред којим је констатовао да Хрватска има респектабилну војску.
- Честитам Хрватској на одлуци о набавци нове војне опреме, обећавам да ћемо учествовати у свим наредним корацима ка даљем наоружавању - рекао је Матис, док је Пленковић изразио пуну лојалност НАТО.
Нешто касније, амерички министар одбране се срео и са министром одбране Црне Горе Предрагом Бошковићем, којем је такође обећао свесрдну помоћ Вашингтона и НАТО у наоружавању.
Овакве изјаве америчког генерала представљају без сумње безбедносни изазов за Србију и могу довести до трке у наоружавању на простору Балкана, сматра декан Факултета безбедности Мирослав Бјеговић.
- То је и одређен притисак на Србију по питању уласка у НАТО и порука да наша држава само тако може себи да осигура потпуну безбедност и стабилност. Ту се поставља и питање зашто се нека држава додатно наоружава и да ли у том случају гаји неке територијалне претензије - наводи Бјеговић.
Брана Русији
Председник скупштинског Одбора за контролу служби безбедности Игор Бечић додаје да ће суседи, уз помоћ САД, покушати да парирају Србији, која полако јача на војном пољу:
- Покушаји Хрватске су до сада били неуспели, она је одувек била опседнута Србијом јер је наша држава најважнији фактор стабилности на Балкану. Они константно покушавају да запаљивом реториком на рачун Србије скрену пажњу са њихове лоше ситуације и проблема.
Политички аналитичар Бранко Радун није нимало зачуђен Матисовим порукама.
- Сарадња Хрватске и САД је дугогодишња и Хрвати су све лојалнији НАТО, као и остале земље у окружењу. Загреб, такође, покушава да оцрни Србију и себе представи као заштитника Балкана од руског утицаја.
Ништа није случајно
Не би се рекло да је тајминг који је Матис изабрао да зазвецка оружјем случајан кад се зна да је само дан раније муслимански ратни командант Насер Орић, оптужен за многобројне злочине над Србима, најавио нови рат на Балкану, и то, како је рекао, много брже него што се мисли.
Песмом Матије Бећковића "Ћераћемо се још" он је поручио да се спрема за рат, на шта је јуче реаговао министар одбране Србије Александар Вулин.
- Не можете очекивати од Насера Орића да говори о миру када није кажњен за злочине које је починио у рату и сматра да само треба да заврши са етничким чишћењем и убијањем Срба. Веома ме брине што међунарођна заједница ћути на његове претње - рекао је Вулин.
Крстичевић слагао новинаре
Министар одбране Хрватске Дамир Крстичевић прећутао је истину када су га новинари питали зашто самиту Америчко-јадранске повеље не присуствује министар одбране Србије, иако наша земља има статус посматрача (чланови су Хрватска, Црна Гора, Македонија, Албанија).
- Зашто није дошао? То треба да питате Србију - рекао је он, намерно не помињући да је Александру Вулину забрањен улаз у Хрватску, али и да је Џејмс Матис оштро критиковао такву одлуку, истичући да је очекивао да се у Загребу сретне и са Вулином.
Договорене набавке Хрватске
- 12 борбених авиона Ф-16 од Израела
- 16 америчких хеликоптера кајова ОХ-58Д набављају
Мирослав Лазански, војни аналитичар
- Не знам како САД могу више да помогну Хрватима и шта им још нису дале од наоружања, а што се тиче Црне Горе, желе да продубе везаност са најновијом чланицом Алијансе.
Прочитајте ОВДЕ где на Балкану ниче нова НАТО база.
Извор: Српски Телеграф