"Русија, Кина, Иран и Северна Кореја на дневној бази нападају рачунаре у федералним, државним или локалним владиним агенцијама, корпорацијама и академским институцијама", рекао је шеф обавештајних служби САД.
Коутс је рекао да је од те четири земље, Русија најагресивнији фактор. Он је ово казао у у говору на Хадсон институту након што је америчко Министарство правде објавило нову оптужницу против 12 Руса који су хаковали компјутере демократа и кандидаткиње Хилари Клинтон и тако се мешали у америчке председничке изборе пре две године.
Наводи се да је Коутс упозорио да је "све већа опасност од сајбер напада страних држава који може да разори критичну америчку инфраструктуру". Сајбер нападе је повезао са "алармирајућим активностима" које су америчке обавештајне агенције детектовале пре напада Ал Каиде, 11. септембра 2001. године.
"Пале се црвене лампице. После две деценије кажем да се поново пале црвене лампице", рекао је Коутс.
Он је казао да америчка влада још није детектовала нове руске нападе на бирачка места и базе података бирача попут оних пре избора 2016. године.
"Ипак, јасно нам је да смо само један клик удаљени од сличне ситуације", оценио је Коутс.
"Глас Америке" наводи да је Коутс рекао да истовремено поједини актери у Русији који су се мешали у изборе, поново користе лажне налоге на друштвеним мрежама како би ширили лажне информације и подстицали политичке поделе у САД.
Коутс је навео појединце повезане са агенцијом за истраживање на интернету из Санкт Петербурга, чији су чланови већ назначени у оптужници специјалног тужиоца Роберта Малера.
"Кина је примарно фокусирана на крађу војних и индустријских тајни и има могућности које Русија нема", оценио је Коутс и поновио да је циљ Москве да уништи америчке вредности и демократске институције.
Прочитајте ОВДЕ шта каже Трамп уочи сусрета са Путином.
Извор: Танјуг/Ало