Момчило Вуксановић у писму председику Вучићу, достављеном и Танјугу, каже да је положај српског народа у Црној Гори веома сложен.
"Све животне потребе српског народа условљене су променом идентитета. Српски народ у Црној Гори нема решен уставно-правни статус. Ускраћена су му многа давно стечена права. У Црној Гори Срба нема у државним институцијама, од месне заједнице до дипломатије, а јавно декларисани Срби по правилу немају никакву могућност да своју перспективу и перспективу својих породица планирају у Црној Гори", навео је Вуксаовић.
Заступљеност Срба у државним институцијама, локалним самоуправама, па и у приватном сектору је занемарљива и не мери се више процентима, већ појединачним случајевима, каже Вуксановић.
У образовним програмима, каже, од предшколског до високошколског образовања, елиминисани су садржаји везани за српску књижевност, културу, историју и историју уметности, као и готово сви кадрови српске националности у тим институцијама.
"Српски језик, који је по подацима са последњег пописа матерњи језик највећег броја грађана у Црној Гори, у потпуности је преименован, а ћирилично писмо, иако по Уставу равноправно, има статус само дозвољеног, али не и равноправног и обавезујућег писма", навео је Вуксановић.
Напоменуо је и да је огромна нетрпељивост према Српској православној цркви у Црној Гори, као и да сваким даном тај притисак постаје све већи, без обзира на бројне неуспеле покушаје промовисања такозване "црногорске православне цркве", регистроване у полицијској станици.
Председнику Вучићу замерају што још није званично боравио у Црној Гори јер, како каже, Срби од матичне државе, као државе српског народа, траже бригу и подршку да у Црној Гори добију оно што им припада по Уставу, позитивном законодавству и познатим стандардима.
Указује се на лош положај и гашење српских медија који, како каже, раде на очувању српског националног, културног, језичког и верског идентитета.
Навди и да подршка Владе Србије кроз куповину "Српске куће" за научне, културне и медијске организације српског народа у Црној Гори није оправдала почетна очекивања, јер ни након две године није у функцији остваривања предвиђених активности и није приведена намени.
"Српски народ, без утицаја и подршке Републике Србије, не може опстати у Црној Гори, осим уз промену идентитета. Република Србија има и право и обавезу да озбиљно води рачуна о више од две стотине хиљада својих сународника, што до сада није био случај ни у назнакама", навео је Вуксановић, уз молбу председнику да у што краћем времену узме у разматрање питање статуса и опстанка српског народа у Црној Гори.
Папа мисли да ће Срби заборавити своје преклане претке, више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг