"Односи са Египтом сигурно су један од приоритета за Србију, јер је подршка те земље у међународним институцијама и унутар арапског света врло важна. Египат свакако треба чувати као једну пријатељску земљу", каже бивши амбасадор Србије у Каиру Драган Бисенић, који не сумња да ц́е Египат успети да формулише праву одлуку и кад је реч о Косову.
- Египат је суверена земља која самостално доноси своје одлуке, разматрајући шта му је у најбољем интересу и које су одлуке правилне - истиче Бисенић за Спутњик и открива околности под којима је Египат наводно признао Косово, а у светлу изјаве министра Ивице Дачића да папир који би то потврдио не постоји.
- Египат, односно власт Муслиманске браће, председник Мухамед Морси, затражио је од Министарства спољних послова да дâ изјаву о признању Косова 26. јуна 2013. године. То је било три дана пре заказаних великих демонстрација против владавине Муслиманске браће, када долази до пада целе гарнитуре и смењивања тадашњег председника Морсија, тако да је то једна од његових последњих спољнополитичких одлука, ако не и последња. У том смислу је портпарол египатског Министарства спољних послова објавио да Египат признаје Косово. То је била једна вербална изјава и, осим белешке те вербалне изјаве, друге званичне ноте са египатске стране нема - каже он.
- Питање признања или непризнања одређене државе је врло слојевито. Могућно је да неко вербално не призна, а да се у пракси односи као да има такву политику. Потребно је рећи две ствари. Египатске институције, од када је отворено питање Косова 2008. године, биле су енергично против признања Косова, због тога што се Египат придржава традиционалне и конзервативне спољне политике која се заснива на поштовању територијалног интегритета и суверенитета и немешања у унутрашње ствари других држава. Доласком Муслиманске браће на власт, критеријуми спољнополитичких одлука су се изменили, тако да је много више наглашавана религиозна и културна афилијација - додаје Бисенић.
Исламска држава губи територију у Сирији, а више о томе сазнајте ОВДЕ.