Најновије

АЛБАНЦИ МИСЛЕ ДА ЈЕ И ДАЉЕ 1999! Ђурић: Они живе у илузији, Београд више није у тако слабој позицији

У интервјуу за данашње "Вечерње новости", Ђурић каже и да у Вашингтону сада имају мало више слуха за идеју компромиса Београда и Приштине.

Ђурић (Фото: Јутјуб)

 - Српска дипломатија, и кроз посете какав је била премијерке Брнабић и министра Дачића прошле недеље, улаже велики труд да велики брод америчке спољне политике мало помери у за нас позитивнијем правцу, као и у покушаје да наше интересе учинимо комплементарнијим -  наводи Ђурић, уз напомену да "ту нема резултата преко ноћи".

Каже и да се тренутно Србији не нуди ништа на КиМ, "јер је за највеће западне земље, које де факто контролишу свих косметских 10.908 квадратних километара, то држава независна од Србије, и да би доказали да је то тако, шаљу патроле својих војника све до 200 метара од Панчићевог врха".

На питање да ли подела Косова, када би била обострано прихваћена, довела до ланчане реакције у региону, Ђурић одговара да су они који су 2008. подржавали независност Косова увек тврдили да је то суи генерис, односно јединствен случај, те да га зато мало чуди када сада потежу аргумент да би ново суи генерис решење могло да се пренесе на друге делове Балканског полуострва.

Истиче да председник Александар Вучић и Влада на свим меридијанима указују да ни 1999. ни 2008. на КиМ ништа није решено, да су проблеми нагомилани, да оно што је 2013. и 2015. договарано није заживело због одсуства воље Албанаца и да, ако желимо да стварамо бољу будућниост и за Србе и за Албанце, морамо да тражимо трајније решење.

 - У томе смо имали извесни успех, што је довело до растуће нервозе у руководству Албанаца јер они не крију да се противе компромису -  указује Ђурић.

Каже и да би Приштина највише волела да нам као коначно решење "прода" оснивање ЗСО, што смо, подсећа, већ добили Бриселским споразумом 2013. године.

 - Али, то неће тако функционисати. Ваљда су се 2013. шалили, а сада, као, не би. На договор о формирању ЗСО потписе су ставиле прво госпођа Ештон 2013, а онда и госпођа Могерини 2015. и од тада су ти споразуми постали део заједничке спољне и безбедносне политике Европске уније. Стога је њихово неиспуњавање - кршење спољне и безбедносне политике ЕУ - закључује директор Канцеларије за КиМ.

Упитан под којим условима званичници из Приштине могу да посете централну Србију, Ђурић каже да сви званичници који постоје по међународним прописима могу слободно да се позову на споразум о посетама и да се крећу на територији своје земље.

 - Али то нису тзв. министар спољних послова или тзв. министар Косовских снага безбедности јер јужна покрајина нема те врсте фунција. Остали неће имати никаквих проблема -  рекао је он.

Русија добија нуклеарне мишиће из далеке будућности. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Ђурић: Све сем компромиса за Србију би била странпутица

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА