„Војна олимпијада“ на којој учествују и припадници Војске Србије почела је 28. јула и трајаће до 11. августа, када ће Кустиним наступом и великим ватрометом на војном полигону у Алабину Игре бити затворене.
Кустурица је након затварања „Војне олимпијаде“ позван и на свечани пријем који традиционално организује руски министар одбране и коме присуствују министри одбране, начелници Генералштаба и представници војног врха земаља-учесница Игара.
„Уговор је потписан и Кустурица ће фактички затворити Војне игре 11. августа. У концерту ће учествовати више уметника који ће извести по једну песму, док ће Кустурица извести три песме, што ће означити и крај Игара“, потврдио је Мирко Раденовић, менаџер Емира Кустурице и „Но смокинг оркестра“.
Ово није прва сарадња чувеног српског уметника са руским Министарством одбране, али је ово први наступ Кустурице и „Но смокинг оркестра“ на једном оваквом догађају.
„Ово је први пут да Кустурица наступа на ’Војној олимпијади‘, али не и последњи, зато што са руским Министарством одбране сарађујемо у различитим правцима“, рекао је Раденовић, али није желео да открива о каквим пројектима је реч.
Кустурица је зимус на позив руског министра одбране Сергеја Шојгуа учествовао у стваралачком пројекту „Сусрет са правим људима“ и био је први странац који је гостовао у том пројекту.
Шојгу и Кустурица су тада разговарали о заједничкој борби за очување словенских вредности Русије и Србије, а такође су се присећали и прошлих времена.
Руски министар одбране је том приликом рекао да га за Кустурицу везује дугогодишње пријатељство, а такође је признао и да би желео са њим да уради интервјуе у којима би српски режисер био саговорник. Како је рекао, разговарали би о животу и уметности.
Подсетимо, Међународне војне игре спадају међу највећа и најбоље организована војно-спортска првенства на свету, а организована су на иницијативу министра Шојгуа. Прве Игре су одржане 2015. године у Русији, а сада се „војна олимпијада“ паралелно одржава и у другим земљама.
Ове године, осим у Русији, такмичења се паралелно одржавају у још шест држава: Азербејџану, Белорусији, Кини, Казахстану, Ирану и Јерменији.
На овогодишњим Играма учествује преко пет хиљада војника, 189 екипа из 32 земље света, који се такмиче у 28 војних дисциплина, које обухватају готово све родове конвенционалне војске.
Припадници Војске Србије такмиче се у три дисциплине — „Тенковски биатлон“ и „Инжењерска формула“, који се одржавају у Русији и „Снајперска граница“, која се одржава у Белорусији.
Циљ такмичења је да се прикаже оспособљеност и обученост оружаних снага из различитих земаља и да се међу разним армијама размене професионална искуства.
Прочитајте ОВДЕ какве то нуклеарне мишиће добија Русија.
Извор: rs.sputniknews