Најновије

Македонија подељена чека референдум

Референдум о промени имена Македоније, који је услов за чланство у НАТО-у и Европској унији, заказан за 30. септембар, поделио је земљу. Поједини, за сада не и главна опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ, позивају на бојкот. Власти, са друге стране, у прилог иде прво испитивање јавног мњења, према којем договор са Грчком подржава 41,5 одсто грађана.

Осим за и против, одговор грађана на договор Скопља и Атине је и бојкот. Под слоганом "Македонија бојкотује" кампању је почело 28 партија, организација и иницијатива.

"Референдумско питање је превара. Питање су направили сами без договора с опозицијом. Има више питања. Питају да ли прихватате договор Македоније и Грчке, нема таквог договора, договор је између Хеленске републике и друге стране. Ми смо безимени", сматра аналитичар Ристо Никовски.

Грађани су, према првим испитивањима, вољни са изађу и гласају. Али, сусрећу се са контрадикцијом у најави: иако је референдум консултативан – тј. неопходно је да изађе 50+1 одсто грађана, што је мање него код обавезујућег – одлука грађана, како је власт најавила, ће их обавезати.

"У случају да исход референдума буде позитиван на страни власти, не верујем да ће опозиционе странке па ни ВМРО правити отпор, јер би се супротставиле демократији, ставу већине", указује Митко Арнаудов, уредник спољне рубрике Српске економије.

Без обзира на исход, Македонија ће морати да мења и устав.

"Сада владајућа већина има обезбеђена 72 гласа. Да су се договорили око питања, могла се очекивати и подршка ВМРО, они су хтели да се ЕУ и НАТО не помињу у питању, тешко је сада очекивати подршку партија са оваквим питањима. И ВМРО треба да одлучи да ли ће у кампању против или бојкот", наводи aналитичар Александар Кржаловски.

"Ако грађани не донесу одлуку, настављају институције. Не прејудицирам како ће парламент да гласа, могу свих 120 да гласају за или против или да буду подељени", напомиње премијер Зоран Заев.

Договор не прихвата ни председник земље. Македонци подељени, а већина Албанаца га подржава.

"Не прихватам грчки договор који је на штету националног идентитета. Неће ме поколебати различити притисци, остајем доследан свом принципијелном ставу. Истовремено, позивам да се не злоупотребљавају наши стратешки циљеви - ЕУ и НАТО не смеју да буду алиби за договор", поручује македонски председник Ђорђе Иванов.

Негативан исход референдума – било да излазност буде мала или одговор негативан – Македонију води у процес превремених парламентарних избора. Избори за председника су у марту следеће године. У другом случају, постаје Република Северна Македонија.

ОВДЕ погледајте зашто се Америци жури да реши питање Косова.

Извор: РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Референдум у Македонији

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Шта је то малинцизам

Зашто Срби желе у ЕУ? Они ће вам рећи да верују да ће тако боље да живе, јер ће се наћи у ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА