То је Стејт департмент одговорио Гласу Америке који их је тим поводом контактирао.
Како се наводи, према процедури САД, коначну одлуку о изручењу доноси амерички државни секретар и то на основу мишљења судије.
"С обзиром на то да има дискреционо право да одлучује о захтевима за изручење, државни секретар може да узме у обзир и било који писани материјал који поднесе бегунац, његов адвокат или друге заинтересоване стране, као и друге спољнополитичке или хуманитарне околности", објаснила је новинарка ВОА, преноси црногорски портал ЦдМ.
Како је рекла, на Црну Гору се, као државу наследницу, односи Уговор о изручењу који су 1901. године САД потписале са тадашњом Краљевином Србије.
"Према члану пет тог уговора, ни једна страна потписница није обавезна да изручи своје држављане или субјекте. Такође према члану 6, бегунац неће бити изручен ако се утврди или ако он сам докаже да је кривично дело за које је оптужен, политичке природе", појаснила је новинарка ВОА.
Црногорски правосудни органи раније су за Асадом расписали "црвену потерницу" Интерпола због сумње да је био члан криминалне организације, која је планирала да насилно преузме власт и спречи чланство Црне Горе у НАТО.
Злочине НАТО над Албнанцима о којима нико не говори погледајте ОВДЕ.