СТАРТ је споразум који су првобитно потписале САД и некадашњи Совјетски Савез и увео је ограничење на количину нуклеарног наоружања којег једна држава може да поседује у свом арсеналу, као и број војних елемената који такво оружје могу да употребе.
По тренутном споразуму, који је потписан 8. априла 2010. године САД и Русија су ограничене на 1.550 нуклеарних бојевих глава, 700 "носача" интерконтиненталних балистичких ракета и тешких бомбардера.
Споразум предвиђа да државе два пута годишње међу собом размене информације о свом нуклеарном арсеналу, преноси ТАС С.
Агенција додаје да тренутни споразум двеју земаља траје до 5. фебруара 2021. године и постоји опција да државе споразум продуже или да направе нови.
Рјабков подсећа да "време истиче" и додаје да је на самиту америчког председника Доналда Трампа и његовог руског колеге у Хелсинкију 16. јула предложен дијалог о решењу бројних проблема о контроли броја наоружања.
- Ово је тренутно императив, не можемо да наставимо да се правимо да је све у реду, да ће се потешкоће и проблеми решити сами од себе. Напротив, проблеми у сфери контроле наоружајна и у сфери стабилности расту - рекао је Рјабков, преноси ТАС С.
Рјабков се запитао због чега САД не пружају одговор Москви по питању продужења СТАРТ-а.
- Да ли је зато што Американци нису закључили своју позицију или зато што чекају бољи тренутак да формулишу ову позицију из сопствених разлога, или немају организван тим који овим може да се бави - рекао је Рјабков.
ОВДЕ погледајте руске војне вежбе које тресу Далеки исток Русије.
Извор: Танјуг