Адвокат Мајкл Коен признао је да је као представник Доналда Трампа платио познатој глумици у „филмовима за одрасле“ Сторми Денијелс и бившем моделу часописа „Плејбој“ Карен Мекдугал да током предизборне кампање 2016. године не причају о својим „љубавним односима“ с Трампом.
Здрав разум каже да не треба судити Коену, а још мање Трампу, него двема дамама с нижим нивоом социјалне одговорности, које су у овом случају наступиле у улогама типичних политичких уцењивача, наводи коментатор РИА Новости и блогер Иван Данилов.
Америка није толико пуританска земља да би 150.000 долара које је Трамп платио за ћутање порно-глумице и модела „Плејбоја“ били довољна основа за његов опозив, макар кад је реч о „масовним бирачима“.
Због тога амерички тужиоци, пред којима је задатак да докажу да је актуелни председник починио преступ вредан импичмента, бирачима нуде друго тумачење догађаја: Трамп је оптужен да је утицао на резултате избора који би били потпуно другачији да је његов лични скандал избио у информационо поље у јеку предизборне кампање.
Покушај да се Трамп опозове под изговором да је утицао на ток предизборне кампање суочиће се с веома озбиљним проблемима, наводи Иван Данилов.
Публика не сме да буде разочарана
Први и најочигледнији је повезан с тим што је америчка политика јединствени систем који не живи према писаним законима него по правилима шоу-бизниса. Једно од најважнијих правила шоу-бизниса гласи: публика се може и мора обмањивати, али никада не сме бити разочарана.
Већ сада, ако се узму у обзир реакције на друштвеним мрежама, очигледно је да су неки Американци разочарани: две године им обећавају да ће им приказати прави трилер с Трампом у улози главног зликовца, који се „продао тим грозним Русима који желе да хакерским нападима униште америчку демократију“. Уместо тога, наводи Иван Данилов, добијају потпуно другачији филм, у којем Трамп више подсећа на јунака водвиља, док су у улогама главних заштитница америчке демократије одважне раднице у индустрији греха.
Публика почиње да сумња да су јој продали карте за погрешан филм. „А где су обећани Руси у целој овој причи“, главно је питање које следи из вести о могућем импичменту.
„И не само то. Без обзира на то што мало ко то признаје, значајан део публике верује да је Трамп исправно поступио. Да не говоримо о томе да му многи искрено завиде и не разумеју због чега би председник плаћао политичку цену за свој лични живот“, сматра Иван Данилов.
Други проблем, наводи он, јесте Сенат САД, у којем је потребно сакупити две трећине гласова присталица импичмента, као и у Конгресу. Шансе да на новембарским изборима демократе добију потребну већину готово да не постоје, а могућност да придобију довољан број републиканаца такође је прилично мала.
Сама процедура импичмента у Сенату организована је по моделу судског процеса, а председник има могућност да се брани. То му омогућава да лако користи ту платформу да би, с медијске и политичке тачке гледишта, тај процес против себе претворио у процес против својих тужилаца. Поред тога, имаће могућност да искористи ситуацију за то да у јавност избаци најотровнији компромитујући материјал против својих политичких противника, пре свега Хилари Клинтон, која, како каже Данилов, „у ормару има читав град лешева“.
Највећи проблем када је о импичменту реч повезан је с тим да ће се томе највероватније противити чувари Вол стрита. А њихово мишљење је веома озбиљан аргумент у свакој америчкој политичкој заврзлами, оцењује аутор.
У једном недавном интервјуу Трамп је изјавио да ће покушај да се спроведе импичмент довести до краха америчке економије и берзе, те да ће сви постати веома сиромашни.
Представници финансијског сектора недвосмислено истичу да се не могу упоређивати Трамп и Никсон, који је успешно скинут с дужности. Они указују на то да је пре покушаја опозивања Никсона тржиште било у паду, док током Трамповог мандата тржиште акција расте, и не само што расте него и демонстративно игнорише било какве скандалозне политичке вести.
Финансијски аналитичар Ендру Адамс изјавио је за телевизијски канал Си-Ен-Би-Си да ће бити забринут само у случају да тржиште да повод за забринутост.
Нажалост, све изложено значи и то да ће за месец-два политички противници Трампа поново покренути тему руског мешања у изборе, јер је „руска завера“ много перспективнија. Врло убрзо ће у америчком информационом пољу „страшни руски хакери“ заменити моделе „Плејбоја“, закључује Иван Данилов.
ОВДЕ погледајте како је власт преко тендера опљачкала народ за 180 милиона.
Извор: rs. sputniknews. com