Тема Журићевог новог романа је епидемија куге која је захватила Срем крајем 18. века, а која је однела само у тој вароши преко 2500 живота за мање од годину дана.
О књизи ће осим аутора говорити Дејан Михаиловић, уредник издања, и Владан Бајчета, књижевни критичар.
У Иригу 1795. свештенику Стевану Везилићу и лекару Андрији Будаију, скрбницима душе и тела својих суграђана, пало је у део да житељима пруже сваку врсту помоћи, да утеше болесне и ближње, да ублаже страх и болове, и да уз помоћ аустријских власти отворе карантин и зауставе епидемију. У народу се шире гласине да кугу шири прелепа девојка пепељастих очију са белим плаштом, која се повремено појављује по сремским селима. А само Везилић и Будаи знају праву истину…
Вешто уплићући историјске догађаје и ликове у радњу и служећи се аутентичном лексиком и говором ондашњег српског живља на граници Аустрије и Турске, Журић успева да на привлачан начин, упркос тешкој теми, дочара време и обичаје једне прохујале епохе, у којој су се на овим просторима помешали народи, веровања, културе и обичаји.
„Помор и страх“ је интригантан роман који, попут сродних књижевних алегорија (као што су Камијева „Куга“, Пекићево „Беснило“ или Сарамагово „Слепило“), испитује границе људскости у невољним временима. На основу детаљних сведочанстава које су за собом оставили немачки и мађарски лекари који су се бавили сузбијањем куге у Иригу, писац покушава да реконструише целокупну процедуру чишћења вароши, уплевши у оно што је факат политичку и љубавну интригу.
Извор:Правда