Претње не престају
У послатим решењима о рушењу, које је већ добило око 150 Срба, наводи се да новац мора да се исплати одмах, и то без права на жалбу! Страхује се да је Госпић само почетак ове 'комуналне акције' и да ће и остали градови у Хрватској ускоро почети да шаљу Србима решења о рушењу кућа на њихов рачун.
Миодраг Линта, председник Савеза Срба из региона, каже да се ово мора хитно зауставити.
- Србија треба да тражи обустављање уклањања рушевина опљачканих, запаљених и минираних српских кућа у Госпићу о трошку њихових власника који сада живе у Србији или у неким другим државама. Некадашњи становници Госпића сматрају да је пре уклањања рушевина потребно наћи решење у виду обнове или правичне новчане накнаде. Ипак, велики број прогнаних Срба већ је добио извршно решење, а страхује се да ће се то радити и у другим хрватским општинама и градовима. У решењима стоји јасна претња да ће, ако то сами не учине, градска власт Госпића ангажовати треће лице да уклони рушевине о трошку власника! - упозорава Линта.
Према његовим речима, Срби који су под бруталним притисцима и претњама напустили своје домове врло тешко доживљавају нове претње и дискриминацију.
- Уклањање рушевина хоће да наплате исте оне снаге које су у суштини опљачкале, запалиле и минирале српске куће током 1991. године и касније. Овај неправедни и неморални поступак власти Госпића за прогнане Србе јесте јако понижавајући. Више од 150 некадашњих становника тог града потписало је петицију којом се од Ивице Дачића тражи да њихов проблем покуша да реши у дијалогу са хрватским властима - подвлачи Линта.
Не на терет Срба
Шут од срушених кућа треба склонити као потенцијалну опасност за живот и здравље људи, али не на терет власника. Власницима треба обновити куће или их обештетити на други начин, поручује Саво Штрбац директор "Веритаса".
Укинути партиципацију пензионерима из БиХ
Миодраг Линта затражио је јуче од Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) да пензионери који примају пензије из Хрватске, БиХ и других држава бивше СФРЈ буду ослобођени плаћања партиципације на здравствене услуге ако им је пензија мања од минималне зараде у Србији.
- То су све јако сиромашни људи и неизмерно би им значило ако би се укинула партиципација - апеловао је Линта.
Чињенице о масакру у Госпићу из 1991.
-Масакр у Госпићу десио се између 16. октобра и 18. октобра 1991. године
-Више од 240 Срба, од чега 48 жена, нелегално је ухапшено и одведено у непознатом правцу
-Најмање 123 Срба ликвидирали су припадници ХОС и такозваних зенги, осталима је судбина непозната
-За овај злочин су били оптужени Мирко Норац, Тихомир Орешковић, Иван Орешковић, Стјепан Грандић, Милан Чаниц, Мирослав Петрић, Томислав Мерчеп
-Са свим детаљима овог масакра још крајем 1991. био је упознат цели политички и војни врх Хрватске.
Познати адвокат тврди да Слобу нису отровали, његова смрт је спасила Србију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер