У том случају, парламент Српске активираће право да став о свом државноправном статусу утврди на референдуму.
Ове чврсте формулације наведене су у Резолуцији о непризнавању једнострано проглашене независности КиМ и опредељењима РС, на коју се председник Српске Милорад Додик позива када открива да ће Бањалука тражити столицу на Ист Риверу, ако се то омогући лажној држави Косово.
Тај документ усвојен је још пре деценију, 22. фебруара 2008, само пет дана након што је Приштина једнострано прогласила независност. У њему се још истиче да ће окидач за борбу за независност Српске бити и ако се у институцијама БиХ крше дејтонски положај и овлашћења Бањалуке и уколико Сарајево покуша да призна Косово.
Професор међународног права на београдском Правном факултету Бојан Милисављевић сматра да поступање РС није без шансе:
- Строго формално и према слову Повеље УН, Српска нема право на једну такву активност. Међутим, нове околности у међународном праву и међународној заједници дају места и другачијем тумачењу. Наиме, КиМ је донео акт којим проглашава независност, иако је строго формално она део Републике Србије, што подржава и резолуција 1.244 СБ УН. У мишљењу Међународног суда правде о том акту стоји да, сама по себи, изјава о независности није супротна међународном праву и да има пуно примера за тако нешто кроз историју. Чињеница да се држава којој та територија припада томе оштро противи, према суду, није од значаја. То аутентично тумачење може и те како да има последице у наредном периоду.
И политички аналитичар Драгомир Анђелковић, оцењује да последњи Додиков потез није политички авантуризам и да је сада погодан тренутак да Срби на дневни ред поставе и ове своје аспирације:
- Додик као искусан политичар покерашки наступа, час затегне, час попусти, држећи наше аспирације високо у фокусу. Догодине су избори за Европски парламент и могуће је да ће већину добити десне политичке снаге које су нам наклоњеније. Такође, Трампова администрација можда није ни уз нас, али је благонаклонија.
Трампов заокрет ка Русији и Кини
Међу најближим сарадницима Трампа све је више оних који мисле да је садашња ситуација у региону, пре свега у БиХ, неодржива и да је потребан нови договор. Међународни поредак се мења и Трамп улази у све отворенији сукоб са ЕУ, а нуди ново партнерство Русији и Кини. Ту се отвара нови маневарски простор и за Србију и Српску - каже Обрад Кесић, шеф Представништва Српске у Вашингтону.
Прочитајте ОВДЕ све детаље овог Додиковог плана.
Извор: Novosti. online