Најновије

Ево зашто је немогуће да Српска листа нема личне карте Косова!

Претходних дана више пута је било речи и о личним картама које имају грађани српске националности на Косову. У последњим изјавама председник Србије и представници Српске листе јавно су прозвали оне који имају документа, иако је на Косову живот без њих практично немогућ.

Српска листа (Фото: Јутјуб)

Већина Срба има документа које издаје администрација у Приштини, а сви који раде у судовима, администрацији и полицији морају имати и косовско држављанство. Представници Српске листе нису одговарали на позиве и покушај да сe сазна да ли њихови кандидати за посланике и одборнике, који учествују на изборима, то чине са документима Србије или оним косовским.

У јужној српској покрајини, без косовске личне карте, свакодневица Срба би била скоро па немогућа - за регистровање аутомобила, налажење посла, па и остваривање права на пензију, лична карта је неопходна. За првог српског преговарача у Бриселу, косовска лична карта је тек разлог за прозивку.  

"Нападају ме они који већ имају албанске личне карте, косовске личне карте, неки други би неки други термин искористили да то кажу. Ја немам - ја имам само држављанство Републике Србије", рекао је председник Србије Александар Вучић.

Готово идентичним речима послужио се и градоначелник Северне Митровице неколико дана касније у вербалном обрачуну са земљацима неистомишљеницима 

"Сви ти који пишу отворена писма имају косовске и српске личне карте", рекао је Горан Ракић.

Ракић је, међутим, пропустио да каже да и сам има двојно држављанство, каже за Н1 новинарка из Косовске Митровице Сања Соврлић - и објашњава да је 45. чланом косовског Устава држављанство дефинисано као неопходан услов и за активно и пасивно бирачко право, и то још од 2013. године.

"Вађење косовских докумената, дакле, није никаква нова појава, међутим након потписивања Бриселског споразума пре свега његове примене то је постала потреба и заправо морање", додаје Соврлић.

Јер, без косовских папира, није могуће покренути приватни бизнис, а наћи посао, каже Соврлић, врло је тешко.

"Дакле онима који су интегрисани из цивилне заштите па у неке косовске агенције или министарства, затим они који су се интегрисали у косовску полицију, они који су почели да раде у компанији која је последица Бриселског споразума, дакле МТС доо. Грађанима требају косовска документа и уколико хоће да изврше услугу у општинама које су формиране након 2013", каже Сања Соврлић.

Исте године у којој су на целој територији Косова одржани јединствени локални избори, уочи којих је српска власт, подсећа Душан Јањић, подстицала Србе на Косову да поднесу захтев за личне карте, које издаје Приштина.

"Јер је то био услов да иду на изборе. Услов за одлазак на изборе била је лична карта. И Срби су то прихватали врло тешко, али са неким већим осећајем одговорности према власти и ауторитету Србије. Пре свега Александра Вучића", каже Душан Јањић из Форума за етничке односе.

Због тога, каже Јањић, није ни фер ни политички мудро водити кампању против Срба са косовским документима, јер би без њих они остали ускраћени за основна људска и грађанска права.

Прочитајте ОВДЕ какав то Додиков план није нереалан.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Овако је било пре годину дана.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА