Одбрана ћирилице Законом, најављује се, случајно или не, баш пред изборе. Председница Владе Републике Српске каже суштина је садржана у наслову.
"Формирана је радна група, наше Министарство просвете ће бити предлагач овога закона, окупљени су бројни стручњаци који треба да дају допринос. У сваком случају суштина је јасна из самог наслова", рекла је Жељка Цвијановић, предсједница Владе РС.
"Закон о ћирилици” наслов је о коме се говори. Суштински је потребна заштита овог писма, сматра већина опозиције, али коришћење језика у предизборне сврхе, истиче Мирна Савић Бањац из НДП-а, неподустиво је.
"Битно је нагласити да је ћирилица заиста драгоцена, не само за српски народ, већ у културолошком ширем смислу. Прича о овом закону је један обични предизборни трик, лажни патриотизам. Зашто? Зато што ако сачувате народ, сачувате и ћирилицу", казала је Мирна Савић Бањац, одборница НДП-а.
За Бошњаке нема дилеме. Прича је антиуставна, у супротности са принципом конститутивности три народа у БиХ и равноправности два писма.
"Процес који иде у правцу православизације ентитета, стварања амбијента да је ово чисто српски православни простор. Ми ћемо се томе, наравно супротставити", истакао је Рамиз Салкић, потпредседник РС.
Прошле године отпочела је прича о заједничкој Декларацији РС и Србије, почетком године председник РС Милорад Додик најављивао је да је текст тог споразума при крају, но документ никада није званично ратификован. У јавност су тада процурили циљеви.
- Очување националног идентитета и културе, спречавање асимилације Срба, обележавање националних празника, неговање српског језика и ћирилчног писма.
Адмир Чавка, шеф клуба Домовина, сматра да је последња прича о ћирилици јефтини предизборни популизам. Подсећа да би пре свега морао да се мења Устав.
"Ми и даље имамо смртну казну у Уставу РС, она није промењена, а камоли да мењамо нешто такво као што је језик. Занимљиво и трагично да једва чекају поједини политичари из Сарајева да се ухвате матрице, па они бране латиницу односно ћирилицу, на начин да они из Сарајева говоре да ће се нешто укинути, ови из Бањалуке да неће, а на крају када прођу избори ова ће тема бити заборављена попут низа других јефтиних популистичких тема", нагласио је Адмир Чавка.
Клуб Бошњака у Већу народа РС у четворогодишњем мандату 33 пута је покретао питање виталног националног интереса. Уколико Закон о ћирилици заиста буде и донесен, према најавама о његовој судбини одлучиваће се у овој институцији.
ОВДЕ погледајте шта је рекао председник САНУ о Косову и Метохији
Извор: Н1