На балканској турнеји он је најпре посетио Грчку и Македонију, а начин за решавање њихових спорова је навео да је пример за, како је истакао, Србију и “Косово”. Према његовим речима, решење мора доћи од страна у спору, те да “САД желе да дају простор обема странама да буду флексибилне и креативне”, као и да је то сврха његове посете Београду и Приштини. Казао је и да САД неће наметати никакво решење, а упитан да прокоментарише најаве о промени граница, истакао је да је забринутост због опасности од домино ефекта легитимна. Кључна порука се односи на “различите” ставове Берлина и Вашингтона по косовском питању.
- Рекао бих да је Немачка повукла црвену линију, док ми нисмо, али веома подржавамо дијалог који предводи Европска унија, у смислу приближавања две стране. Поздрављамо тај дијалог, али не подвлачимо никакву црту - истакао је Џонсон.
Упитан да прокоментарише изјаву председника Србије Александра Вучића о бившем председнику Југославије и хашком оптуженику Слободану Милошевићу изречену на Космету, навео је да није прочитао његов говор, али и да не би могао да га опише “као великог српског вођу”.
- Ја не бих тако описао Милошевића. Не бих га описао као великог вођу - навео је Џонсон.
Рекао је да није прочитао ни извештај организације “Фридом хаус” у којој стоји да је Србија назадовала у погледу демократије у 2017. години више него друге земље у региону.
- Нисам прочитао то… Колико ја схватам, председник Вучић је посвећен чланству Србије у Европској унији (ЕУ), а наравно уколико имате жељу да постанете чланица ЕУ, морате да се покажете у смислу демократских институција, владавине права, независног судства, слободе медија. Уколико је то тежња председника Вучића, очигледно је да ће морати да се усклади са захтевима Европске уније – навео је.
Истакао је и да је утицај Москве у региону за жаљење, те да би желео да Русија буде пријатељски ривал САД, али је “нажалост, пре супарник”, да је “намера Русије да дестабилизује”, а по питању Руско-српског хуманитарног центра у Нишу истакао је “да то није хуманитарни центар, већ покушај даље дестабилизације”.
Подсетимо, он је апеловао на председника Србије да не одобри особљу тог центра дипломатски имунитет, што се до данас није десило.
- Верујем да је председник Вучић донео своју одлуку. Ја сам изнео мој савет. Ми, наравно, ценимо чињеницу да није дао дипломатски статус том хуманитарном центру, под знацима навода - истакао је Џонсон. На крају је констатовао да би волео да Доналд Трамп посетио Балкан, али и да он не утврђује његов распоред нити може да говори о његовим приоритетима.
Црногорска академија наука одустала од израде другог тома капиталног дела. Сматрају да неки изрази вређају мањинске народе. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Б92