Цитирајући Емануела Салинаса, шефа Канцеларије Светске банке у БиХ, који упозорава да ће земљу напустити већина становништва зато што не виде никакву перспективу за себе и своје породице, "Блумберг" истиче да постоји опасност да се земља врати у стање нестабилности, посебно због геополитичких прилика.
Фарук Хаџић, економски аналитичар, каже да је сагласан са проценом да БиХ треба више деценија да стигне ниво прихода, али не мисли да лоша економска ситуација може изазвати тензије. Он, наиме, каже да је 2008. године радио симулацију по којој је претпоставио потпуну стагнацију раста бруто домаћег производа ЕУ и солидних четири одсто раста за БиХ.
- Према таквом сценарију, ми бисмо се негде 2070. изједначили с просеком ЕУ, а у протеклих десет година ситуација се није побољшала, него, напротив, погоршала. БиХ сада има раст између 2,4 и три одсто, а имајте у виду да је то раст са ниске основе. Наших три одсто се, на пример, никако не може поредити с немачким растом од три одсто јер је њихова основа неупоредиво шира - каже он.
Како наводе, балкански националисти охрабрени су ревизионистичком спољном политиком Доналда Трампа, америчког председника, све јачом улогом Турске и Русије на Балкану, као и таласом популистичког национализма у Европи. "Блумберг" упозорава да они прижељкују прекрајање граница у региону који је недавно претрпео велика ратна разарања.
Они упозоравају да ове тенденције, као и блискост српских политичких лидера с Владимиром Путином, председником Русије, и бошњачких с Реџепом Тајипом Ердоганом, можда не могу довести до новог рата, али могу до озбиљне нестабилности, која би могла имати последице по Европу.
Осим растућег сецесионизма и национализма у БиХ, као опасан проблем наводе се и идеје о промени граница и разговоре које тим поводом воде представници Београда и Приштине.
ОВДЕ погледајте како је Путин сазвао најважније људе РФ због Идлиба.
Извор: Независне Новине