Према речима саговорника, “црвено светло” Париза Приштини било би “на линији” политике француског председника Емануела Макрона, који се залаже за “дубљу интеграцију ЕУ” пре новог проширења Уније, те у складу са чињеницом да Француска већ годинама има проблем због великог броја илегалних миграната, због чега је и пооштрила закон о миграцијама.
С друге стране, има и оних који тврде да ће неке чланице ЕУ “успети да сломе отпор Француске јер Косово већ предуго чека на визну либерализацију, а бели шенген представљао би охрабрење Приштини у наставку бриселских преговора са Београдом о решавању косовског питања”. У том контексту, подсећају да је Европска комисија је летос потврдила да је Косово испунило преостала два услова за визну либерализацију у вези са ратификацијом споразумом о демаркацији границе са Црном Гором и значајан успех у борби против криминала и корупције, чиме је задовољило све критеријуме из Мапе пута за визну либерализацију, а Европски парламент је потом прошлог месеца подржао предлог да радна група отвори преговоре са земљама чланицама ЕУ о том питању.
Известитељка Европског парламента за Косово Тања Фајон изјавила је након прошломесечног гласања у ЕП да су грађани Косова “корак ближе” путовању без виза у државе Уније, док је косовски премијер Рамуш Харадинај упутио јавну захвалност ЕП на подршци за отварање преговора о “белом шенгену”. Европски савет, који ће имати “коначну реч” о визној либерализацији, је, подсетимо, скуп председника држава или председника влада држава чланица ЕУ, министара спољних послова, као и представника Европске комисије.
Косовска опозиција се јуче вратила у скупштинске клупе, прекидајући тако бојкот парламента који је био изазван незадовољством опозиционара због одбијања владајуће коалиције да на дневни ред стави гласање о резолуцији којом би се косовском председнику Хашиму Тачију забранило да у Бриселу са српским председником преговара о корекцији граница. Парламент у Приштини јуче је разматрао нацрте закона о ратификацији споразума који ће омогућити Косову да добију средства из ИПА споразума у вредности од око 50 милиона евра.
Председник косовске скупштине, Кадри Весељи, казао је да су добре вести то што се опозиција враћа у Скупштину, пренео је Радио КиМ. “Врло брзо, верујем, у овом духу, без ванредног заседања, имаћемо пленарну седницу којом ће се спојити две ванредне седнице и имаћемо заједничку резолуцију за национални консензус и заједнички тим из парламента и владе са мандатом, а који ће да се суочи са Србијом у завршном дијалогу“, рекао је Весељи.
Харадинај: “Граница успостављена војничким чизмама”
Косовски премијер изјавио је да је чак и сам разговор о „питању граница Косова“ опасан по стабилност региона. Како је пренео Тањуг, Харадинај је за албанске медије рекао да су “границе Косова успостављене (војничким) чизмама, а не за столовима и у преговорима, ако се оне помере, многе војничке чизме са обе стране биће поново потребне“.
Прочитајте ОВДЕ
Извор: Данас