Су-57 је први руски авион пете генерације, дизајниран да буде велика претња ваздухопловним силама као што су САД. Уобичајено се очекује да оружје носе у својим телима у унутрашњости, како би се још више смањила радарска видљивост и избегло компромитовање његове стелт технологије - способност невидљивости за радаре. Међутим, већи пројектили могу се носити споља, а један од њих ће бити Р-37М, пројектил са већим дометом од било чега што амерички авиони имају на располагању.
Р-37М је модернизована верзија ракете која је уведена у наоружање 1985. године. Старија варијанта је међу већим пројектилима ваздух-ваздух, дужине 4,2 метра и тежине 600 kg, намењена за арсенал наоружања само већим авионима попут Миг -31БМ пресретaчима.
Основна карактеристика ракете је њен домет, за који се каже да је 300км, мада неки извори указују да може бити и до 400км. Пројектил има за циљ да уништава циљеве високог приоритета као што су авиони Авакс, али при брзинама од 6 махова и са активним системом за тражење циљева, те уједно представља претњу свим циљевима попут борбених авиона.
Варијанта Р-37М, која се налази у завршној фази развоја, добила је нови систем навођења, те је смањена тежина и дужина, а како би се уклопила и на мање платформе. Борис Обносов, директор корпорације "Тактикал мисајлс корпорејшн" (КТРВ), потврдио је у среду за Интерфакс да ће Су-57 бити међу авионима који ће бити способни да испаљују овај пројектил. КРТВ је матична компанија НПО "Вимпел", која је направила ракету Р-37.
Напредак у развоју ракете Р-37М доводи у питање будућност још једне потенцијалне ракете ваздух-ваздух која се разматра за арсенал наоружања авиона Су-57. Названа КС-172 и развијена од стране НПО "Новатор", део конкурентског војног концерна "Алмаз-Антеј", овај пројектил наводно има још већи домет од преко 400 км.
Ово је омогућено коришћењем двостепене композиције, са ширим и снажнијим првим степеном који брзо прелази у мању другу фазу. Оружје је имало неколико успешних тестова, али се за сада верује да неће ући у употребу. Интересантно је да Кина наводно развија сличну двостепену ракету са већим дометом за своје стелт авионе Ј-20.
Са својим стратешким ривалима који имају овакву врсту оружја, САД ће можда морати поново да размисле о својој стратегији за супериорност у ваздуху. Америчко ваздухопловство je користило ракете ваздух-ваздух великог домета, као што је "Ејм-54 Феникс", која је имала оперативни домет од 190км, али је у пензији од 2004. године заједно са својом платформом-авионом Ф-14 "Томкет". Неки пројектили ове врсте још увек су у служби у Ирану - реликвије пре-револуционарних односа Ирана са САД-ом.
"Ејм-120 Амраам" ракета ваздуха-ваздух, има чак краћи домет од "Феникса", а напредна "Ејм-120Д" варијанта је наводно ограничена на 160км. То је и даље прилично импресивно оружје прилагођено многим платформама, а америчка војска сматра да ће ови пројектили са сигурног растојања уништити било каквог непријатеља, а модернији борбени авиони попут Ф-22 и Ф-35 пружају додатне информације о циљевима у односу на старије авионе.
Размештањем ракета са још већим дометом, Русија и Кина ће суштински удвостручити могућности, претећи америчким летелицама са сигурне удаљености.
Трамп тражи од Приштине да казни злочинце ОВК. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: vostok.rs