- Тражи се компромис. Сада се налазимо у тој фази, али се поставља питање шта је то компромис. Разграничење је једна од идеја. Али других идеја нема. Баш зато је лавина отпора и у Приштини и у Београду - рекао је Дачић за ТВ Пинк.
Он је оценио да су том идејом незадовољне и европске земље јер се тиме показује да су они, ипак, пребрзо признали независност Косова и да сада морају да преиспитују своје одлуке.
Према његовим речима, посматрано из угла политичких аналитичара, уколико дијалог не буде ишао у том смеру, може се очекивати да се настави притисак на Србију да призна Косово овако како јесте да и север припадне Косову.
- Тај притисак манифестоваће се тако што ће се успорити пут ка ЕУ - појаснио је Дачић и додао да то може довести и до тога да можда неко на КИМ направи планове за косовску "Олују", да ће Србија на то можда морати да регује, да можда уђе у сукоб са КФОР-ом, да Србија затражи помоћ Русије...
Према његовим речима, у САД сада "дувају нови ветрови", отвара се могућност да Срби и Албанци нађу компромисно решење.
- Ове ствари о којима причам, нису пале са неба, о томе трагамо годинама. Нама је циљ међународна конференција и да осим ЕУ сви буду гарант онога што је договорено. Србија ће задржати војну неутралност - рекао је Дачић.
Како каже, они који се противе разграничењу треба да знају да је целовито Косово једино могуће као независна држава.
- Ми север КиМ нећемо никада дати, ту дилеме нема. Шта можемо још? Немамо територијалну повезаност да сви крајеви где живе Срби остану у Србији - рекао је Дачић.
Почиње обновљено суђење Насеру Орићу. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг