Таjно порекло ових налета радио-таласа још није познато. Међу 13 интервала брзих радио-таласа (ФРБ, фаст радио бурстс), понављао се један врло необичан сигнал, који је долазио из истог извора, од нас удаљеног отприлике 1.5 милијарди светлосних година.
Canada’s CHIME telescope detects second repeating fast radio burst | McGill https://t.co/bUxLNznrIy
— matiere (@matiere) January 10, 2019
Detections of FRBs at low frequencies also provide a new clue to the astrophysical puzzle
https://t.co/nMAOB1XBNZpic.twitter.com/2tenXM1wXk
- Сада када смо уочили још један ФРБ, можемо претпоставити да их у свемиру постоји више - рекла је астрофизичарка Ингрид Стаирс са универзитета Бритиш Колумбија (УБЦ).
- А са више понављања и извора које можемо проучавати, можда ћемо успети да одгонетнемо ову космичку загонетку - откуд ти сигнали долазе и шта их узрокује - додала је.
"There could be more out there" 🔭
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 9, 2019
Mysterious radio signals detected from distant galaxy https://t.co/puPN3Cq9XE
Телескоп CHIME (Канадијан Хидроген Интензити Мапинг Експеримент) који се налази у долини Оканаган у Британској Колумбији састоји се од четири полуцилиндричне антене. Свака је дугачка 100 метара, а с њима се сваки дан може проучавати цело северно небеско подручје.
Почео је с радом тек прошле године, а врло брзо је детектовао 13 провала радио-таласа, укључујући и понављајући сигнал. Научно истраживање о појави тих тајанствених сигнала управо је објављено у часопису “Нечур” (Nature).
ФРБ-ови су кратки интервали радио-таласа, који се врло вероватно појављују с готово другог краја свемира. Непредвидљиви су и краткотрајни. Изненада се појаве на неком делу неба и трају тек неколико милисекунди.
Извор: Информер, BBC