Вишечасовно давање исказа Мустафа, који је био командант злочиначке ОВК за подручје Подујева, завршио је у 17.15 часова и у складу са пропизицијама Суда није се обратио новинарима.
Према писању медија у Приштини, изјаву за медије неће дати ни специјални тужилац.
Исказ би пред овим судом у Хагу у среду, 16. јануара, требало да да командант злочиначке ОВК за регион Дренице Сами Љуштаку.
Рустем Мустафа први је командант терористичке ОВК који је дао исказ пред Специјалним судом у Хагу.
Мустафа и Љуштаку после рата остали су активни на косовској политичкој сцени у оквиру Демократске партије Косова, на чијем челу је донедавно био актуелни председник самопроглашеног Косова Хашим Тачи, а сада је води Кадри Весељи, председник скупштине самопроглашеног Косова.
Рустем Мустафа је после рата био посланик косовске скупштине, а Љуштаку је годинама био градоначелник.
Приштински медији пишу да ће Љуштакуа пред Специјалним судом у Хагу бранити Џефри Најс, који је, како се наводи, тражио за то од косовског тима 2.200 евра по дану и надокнаду путних трошкова.
Газета експрес објавила је да је данас у канцеларији специјалног тужилаштва у Приштини саслушан Сабахудин Цена, бивши припадник ОВК у области Паштрик.
На списку Специјалног тужилаштва осумњичених за злочине почињене над цивилним становништвом налази је 107 имена припадника ОВК, међу којима су Тачи и Весељи.
Поводом првих саслушања у Хагу, портпарол ЕУ Маја Коцијанчич рекла је да "суд ради свој посао", а да је ЕУ јасна када је реч о помирењу у региону и питањима ратних злочина.
Специјални суд за злочине ОВК формиран је да би се процесуирали наводи из истраге коју је за Савет Европе сачинио специјални известилац Дик Марти.
Како на Космету не може бити исто као раније, погледајте ОВДЕ.
Извор: СРНА