До сада су родитељи тешко оболеле деце имали право на четири месеца боловања и обично су по његовом истеку или давали отказ или добијали отказ у фирмама у којима су радили. У Удружењу родитеља деце оболеле од рака НУРДОР, кажу да боловање од 100 одсто током комплетног лечења детета представља велику помоћ родитељима болесне деце и да се они за то боре већ пет и по година. Председница НУРДОР-а Јоланд Корора каже да је пре 15 година, када се њено дете лечило од тешке болести, добила отказ у фирми у којој је радила.
- Дете током лечења од малигнитета мора уз себе да има родитеља или старатеља. Родитељи су очајни када у најтежим тренуцима, када се суочени са тешком дијагнозом детета, морају да размишљају и о губитку посла - каже Корора.
Она појашњава да су до сада родитељи имали право само на четири месеца боловања а да, рецимо, лечење леукемије траје и више од две године.
Предлогом закона о здравственом осигурању предвиђено је да родитељи имају право на боловање од 100 одсто током лечења детета од рака или неког другог тешког обољења до навршене 18 године пацијента. Родитељи ће то право морати да обнављају на сваких шест месеци. Новина је и да ће изабрани лекар моћи да отвори боловање до 60 дана, уместо досадашњих 30 дана, као и да лекари специјалисти могу да упуте пацијента на болничко лечење, а не само изабрани лекар.
Предлогом закона о здравственом осигурању предвиђено је да они који се три пута не одазову на превентивне прегледе, а за то немају оправдање, морају да плате 35 одсто цене лечења, уколико се разболе од болести за коју је био предвиђен скрининг. Примера ради, уколико се осигураник три пута не одазове на скрининг карцинома дојке, а оболи од те болести, трошкове лечења РФЗО сносиће 65 одсто. На терет здравственог осигурања жене које су оперисане од карцинома дојке имају право на корекцију или реконструкцију дојки.
Путин уједињује српске земље. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг, Информер