Будући први човек ПСГ-а неће имати много разлога за славље, иако је, не тако давно, представљао организацију са најјачим опозиционим потенцијалом у земљи. Политички аналитичар и извршни директор ЦеСИД-а Бојан Клачар наводи да и сам избор кандидата за будућег председника ПСГ-а показује да су ствари у том покрету измакле контроли.
Он објашњава да је, с једне стране, за лидерску позицију у Покрету кандидован Александар Оленик, непознат широј јавности, док је други кандидат, глумац Сергеј Трифуновић, препознатљивији и атрактивнији, неко ко никога не оставља равнодушним, али и човек који до сада није показао никакве организационе амбиције у политици.
– Трифуновић јесте показао жељу да буде политички активан, као грађанин и уметник, али не и довољну озбиљност да се суочи са вођењем неке политичке организације, а нарочито оне која има безброј проблема у овом моменту. Поставља се питање колико људи унутар ПСГ-а заиста има икакву амбицију да се ухвати у коштац са тим препрекама – каже Клачар.
Веће шансе да постане нови лидер ПСГ-а Клачар даје Александру Оленику, члану Извршног одбора Покрета, због тога што је поменути унутар тог политичког субјекта од самог оснивања и добро познаје унутрашњу структуру као и актуелну атмосферу.
– Предности Оленика огледају се у томе што он добро познаје људе и систем, као и то што је већ показао жељу да се бави унутрашњом организацијом, уз огроман хендикеп у виду његове непрепознатљивости. Врлине Трифуновића су што је занимљив, спреман да покрене акцију и да се на отворен начин сукоби са политичким противницима. Ипак, избором таквог човека, ни на који начин не можете бити сигурни колико ће се он озбиљно бавити вођењем Покрета, што због својих обавеза, што због нарави, коју, показало се, Трифуновић веома тешко контролише.
Игор Авжнер, маркетиншки стручњак, сматра да је препознатљивост, у политичком смислу, веома важна, јер људи једноставно желе да знају за кога гласају. Он са жаљењем констатује да код нас људи поистовећују личност са партијом коју предводи, па се карактеристике лидера одређеног политичког субјекта преносе и на саму странку.
– Ипак, чињеница је да ПСГ не може забележити никакав запажен резултат на неким будућим изборима уколико не постане део шире опозиционе коалиције, односно комплетног блока који се супротставио владајућој странци. Због тога, није најважније да ли ће на челу тог Покрета бити онај “непрепознатљиви” или онај други који је “плаховит” – указује Авжнер.
Скупштина Покрета слободних грађана на којој ће бити изабран нови председник као и два нова члана Председништва заказана је за суботу, 26. јануар.
Изборни инжењеринг
Извор из ПСГ-а који је желео да остане анониман, на истој седници Председништва Покрета у суботу на којој је утврђена листа кандидата, рекао је да су смењени повереници за Земун и Стари град, који су дали потпис подршке Сергеју Трифуновићу, а на њихова места изабрана су два нова, као и трећи повереник за Нови Сад, који подржавају Александра Оленика.
– Овиме је грубо исконструисан изборни инжењеринг јер повереници носе гласове својих општина, то јест градова. Пре ове промене, Сергеј Трифуновић је убедљиво водио 64 одсто према 36 одсто, а након овог изборног инжењеринга однос је отприлике 55 одсто – 45 одсто у корист Оленика. Иначе, ова промена изборног тела се догађа на крају изборног процеса, након сазнања да су повереници дали потпис подршке Сергеју Трифуновићу – тврди извор и додаје да су главни иницијатори такве одлуке троје чланова Председништва.
Осуда УНС-а
Удружење новинара Србије осудило је увреде које је глумац Сергеј Трифуновић упутио новинарки Српског телеграфа Ивани Жигић и позвао га да јој се јавно извини. Након што је од њега затражила изјаву, Трифуновић је новинарку назвао ку*вом, и СМС преписку, са њеним бројем телефона, објавио на Твитеру. На ово је реаговала и Зорана Михајловић, потпредседница Владе и функционерка СНС, осуђујући Трифуновићево понашање.
Савезу за Србију приступило још седам организација. Погледајте ОВДЕ о којим странкама је реч.
Извор: danas. rs