УКРАЈИНА - Украјинско руководство прави етапни план како би повратило Крим. Осим на оружане снаге, Украјина рачуна да ће јој савезници у остваривању тог плана бити кримски Татари. Са Татарима се већ воде консултације, наговестио је премијер Арсениј Јацењук, пишу Вечерње Новости.
Мустафа Џемилев, члан украјинског парламента и лидер Меџилиса, религиозне организације кримских Татара, не искључује војну операцију на кримском полуострву, мада је свестан да то може да доведе до уништења његовог народа. Џемилев је, иначе, члан фракције Баткившчина („отаџбина“) чији је лидер бивша премијерка Јулија Тимошенко, па је јасно што жели повратак Крима у оквире Украјине. Али, Џемилев упозорава да имају само ловачко оружје, па је други лидер Меџилиса Рефат Чубаров изјавио је да украјинска армија треба себи да постави задатак не само да ослободи Источну Украјину, него и Крим. И председник Петар Порошенко више пута је поновио да компромиса око Крима не може бити: - Можемо се договарати о цени гаса, али никако о Криму, јер се ради о територији Украјине. Крим није на продају и ми се никада нећемо одрећи тог полуострва - казао је Порошенко и додао да ће се за заштиту националног интереса Украјине користити сви правни механизми. Он је најавио да ће украјинско министарство правосуђа ангажовати и стране правне саветнике за заштиту Крима. Због „окупације“ Крима, каже, Украјина губи стотине милиона гривни. С друге стране, министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да Москва не намерава више да расправља о будућности Крима, јер је тамошњи народ на референдуму казао где жели да живи, наводе Новости.
Прочитајте још: Проруске снаге напредују – спремају свеопшти напад на украјинску армију!
Вести са фронта нису оптимистичке. Побуњеници су успели да отерају украјинске јединице од границе са Русијом, али је зато потпуно опкољен Доњецк. У Доњецкој области око 430.000 људи остало је без воде, па су многи присиљени да пију речну воду. Русија никако да наговори западне земље да је градовима у источној Украјини потребна хуманитарна помоћ. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров разговарао је са америчким колегом Џоном Керијем и тражио да се пошаље хуманитарна помоћ. Кијев одбија такву помоћ Русије, јер сматра да се на тај начин помаже побуњеницима. Порошенко каже да је његова земља спремна да прими хуманитарну помоћ, али само ако та мисија буде међународна, без војне пратње. Иако у Москви нема таквих најава, белоруски председник Александар Лукашенко изјавио је да би ускоро требало да дође до сусрета четири председника. Уз Лукашенка, били би то лидер Русије Владимир Путин, председник Казахстана Нурсултан Назарбајев и Украјине Петар Порошенко. Разговарало би се о нормализацији ситуације у Украјини. Извор: Вечерње Новости