Иако је легални председник те земље Николас Мадуро објавио да раскида дипломатске односе сада и наложио америчким дипломатама да Венецуелу напусте за највише 72 сата – Стејт департман је саопштио да ће његове дипломате у пуном саставу остати у Каракасу. Истовремено је запретио силом ако мадуро покуша да против његових дипломата примени силу.
С обзиром на то да је управо амбасада САД у Каракасу центар из којег се диригује субверзивним акцијама опозиције и инфилтриране агентуре, отворило се питање – како ће Мадуро одреаговати и бар неутралисати тај руководећи центар побуне против законите власти Венецуеле који још подрива и њен сусверенитет?
Хоће ли поновити грешке украјинског председника Виктора Јануковича које су га коштале власти, а замало и главе?
Главно је неспорно: Мадуро мора продемонстрирати да власту Венецуели припада њему а не Сједињеним Државама, колико год Доналд Трамп и Мајк Помпео веровали да њихова марионета – у овом случају Хуан Гуајдо – има право да на митингу проамеричке опозиционе `пешадије` себе прогласи за шефа државе.
Јасно је и друго: да Мадуро мора присилити особље америчке амбасаде да напусти Венецуелу, али да то мора извести тако да избегне војну интервенцију САД.
Трампове дипломате у Каракасу од јутрос раде само са Анериканцима који су се због прекида дипломатских односа нашли у „тешкој ситуацији“, а њихова деца не иду у школе.
Мадурова власт већ им је ограничила присуп већем делу Каракаса. Врло је могуће да ће по истеку 72 сата свом особљу бити онемогућено напуштање зграде амбасаде, осим у случају кретања према аеродрому ради напуштања земље.
Оружани упад венецуеланске Националне гарде у амбасаду мало је вероватан јер би дао Вашингтону и Пентагону повод за војну интервенцију. Јер, са прекидом односа – америчке дипломате нису аутоматски изгубиле имунитет, као ни добар део привилегија.
Мадуро, међутим, нема разлога да се држи као Јанукович. Уосталом Стејт департман је од особља његове амбасаде у Вашингтону већ затражио да напусти територију САД. Уз образложење које је типично насилничко-америчко: досад сте овде представљали Мадура, а од јуче је за нас председник Венецуеле Хуан Гуајдо.
Ово значи да за Вашингтон садашња власт Венецуеле више не постоји и да Гуајду може сугерисати да затражи да САД војно интервенишу у Венецуели и да уследи покуша америчке инвазије.
За Трампа `битка за Венецуелу` није само питање контгроле над њеном нафтом и другим богатствима. Примичу се нови председнички избори, а на Флориди – која се увек колебала између демократа и републиканаца а даје 29 електора који ће одлучивати ко ће од 20. јануара 2021-ве бити у Белој кући – живи леика латиноамеричка дијаспора која је и добрим делом из Венецуеле.
Трамп се неће много колебати јер метеж у Венецуели подржавају све веће земље Латинске и Централне Америке осим Мексика.
За Мадура су посебно опасне амбасаде у Каракасу Колумбије, Аргентине и Чилеа јер Американци делују и преко њих.
Његова власт, у сваком случају, мора блокирати све новчане операције амбасаде САД и спречити да побуњеницима стиже новац и остало америчким авионима и бродовима.
Судећи по изјавама кључних људи око Мадура, уследиће искључивање амбасади САД електричне струје и снабдевање гасом, али не трреба сумњати да она има своје аутономно напајање енергијом.
Одашиљач ЦИА у Каракасу биће посебна брига Мадурове власти која ће – нема сумње – учинити све да га потпуно угуши и лиши могућности утицања на даља збивања.
Гуајдо је, упркос америчкој подршци, самозванац, па ће реакција Вашингтона умногоме зависити о реакције Москве и Пекинга.
Други пресудни фактор у наредним сатима и данима биће венецуеланска армија. Много ће зависити од тога хоће ли генералитет остати уз Мадура.
Русија упозорила САД да не покушава војну интервенцију против Венецуеле
Москва је – како је и било за очекивати – званично упозорила САД да се не упуштају војну интервенцију у Венецуели.
Заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков поручио је Вашингтону:
„То би био катастрофалан сценарио. Ми подржавамо Венецуелу која је стратешки партнер Русије и подржаваћемо њен суверенитет“.
Рјабков је оценио да Американци користе и Организацију америчких држава и различите изговоре да појачавају притидсак на Венецуелу која је Русији пријатељска земља коју је Москва подржавала и наставиће да подржава.
И Ердоган подржава Мадура
Турска је међу земљама које су стале на страну Николаса Мадура.
Њен председник Реџеп Тајип Ердоган је био недвосмислен. Вероватно и због добрих личних односа са лидером Венецуеле.
Анкара сигурно неће Мадуру дати новац да опстане, дакле – подршка је ништа не кошта.
А подржавањем законите власти у Каракасу добија адут у својим односима са САД.
Прочитајте ОВДЕ на шта упозоравају амерички војни аналитичари а тиче се Венецуеле.
Извор: fakti. org