Он је подсетио да, ако се погледа уназад, многе ствари су пролазиле мимо става српског народа, почевши од сецесије БиХ.
- Свашта је могуће, па и то да НАТО интегрише БиХ тако што ће окупирати Српску. Међутим, ово више није 1992. година и глобални концепт се променио - рекао је Кецмановић за Спутњик.
На питање да ли постоји било који формално правни начин на који би БиХ ушла у НАТО, ако то не одобри Република Српска, Кецмановић каже:
- Сем да окупирају Српску, не знам како на други начин могу да постигну да Српска добровољно уђе у НАТО.
Осврћући се на чињеницу да неколико месеци након избора БиХ још чека на формирање Савета министара и да се именовање Зорана Тегелтије за председавајућег Савета условљава усвајањем Предлога годишњег националног програма за НАТО, Кецмановић каже да су узајамне блокаде хронично стање у БиХ.
- Рекао би човек, тамо је вечито неки џумбус, али када одете, видите да ствари нормално функционишу, посебно када је реч о Републици Српској - нагласио је Кецмановић и указао да је Српска у унутрашњој подјели релативно национално хомогена, а да проблеми настају у Федерацији БиХ.
Он је напоменуо да се то се могло очекивати, јер су несугласице дуго камуфлиране разним манипулацијама са стране.
Када је реч о Македонији, Кецмановић наводи да су се Македонци увек прилагођавали и правили уступке албанској мањини, па су својом кооперативношћу довели до ситуације да је могуће ово што се десило - да уђу у НАТО.
- Ако прихватите улогу да јачи може да тлачи, онда улазите у простор у којем нема краја попуштању. Српска у тој ситуацији пружа одлучан отпор, користећи дипломатска средства, тражећи упориште и подршку на другој страни - рекао је Кецмановић.
Како Хашки трибунал уништава српске доказе, погледајте ОВДЕ.
Извор: СРНА