Најновије

РУСИ У СИРИЈИ ИМАЈУ ТАКВУ НАДМОЋ ДА АМЕРЕ И ТУРСКУ МОГУ ДА ЗАУСТАВЕ У СВАКОМ ТРЕНУТКУ: Москва је апсолутни господар на Блиском истоку!

Инвазија Турске у Сирију прилика је за Русију да повећа свој утицај у региону, како се Вашингтон повлачи. Међутим, ризици за московску дипломатију ће се повећавати што дуже операција траје, кажу људи блиски Кремљу, преноси "Ројтерс".

Руси у Сирији (Фото: Јутјуб)

У телефонском позиву са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом пре почетка турске операције против курдских бораца, доскорашњих савезника САД, руски лидер Владимир Путин, савезник сиријског председника Башара ал Асада, јасно је рекао да се нада да ће турска инвазија бити ограничена у времену и обиму, рекли су извори.

- Што се пре заврши ова конфликтна ситуација, боље је за све. Заиста се надам да наши турски партнери чине све како би избегли чак и случајни сукоб на терену са снагама сиријске владе, а још више са руским војницима - рекао је Андреј Климов, старији посланик и сарадник Путина у руском Сенату.

Деликатно балансирање

За Русију тренутна ситуација захтева деликатно балансирање. Она се обавезала да ће употребити своје ваздушне снаге како би помогла Асаду да поврати сву територију коју је изгубио у осмогодишњем рату у Сирији и више пута наглашавала важност територијалног интегритета земље.

Али Русија такође сарађује са Турском и Ираном на тражењу мирног решења за које се нада да ће на крају преобликовати сиријски устав и показати да Русија, која је често покретала ратове, може да исто тако доведе до мира.

Критичари кажу да су напори Москве лажни, усмерени на стварање лажног политичког решења за поновну легитимизацију Асада и привлачење средстава Европске уније и заливских земаља за обнову Сирије.

За Москву, постизање мира у Сирији би надмашило војну интервенцију 2015. у тој земљи, која је Русији дала нови утицај на Блиском истоку и који жели да гради даље, посебно у време када се чини да се Вашингтон дистанцира од региона.

Председник САД Доналд Трамп повукао је америчке трупе са пута турској офанзиви почетком ове недеље. На тај начин САД су свој дојучерашње савезнике Курде у борби против ИСИС оставили на цедилу.

Анкара означава сиријску курдску милицију YПГ као терористе због веза с милитантима врше побуне у Турској.

Иако чињеница да се Вашингтон све више повлачи из Сирије, иде наруку Русији и оставља је као главног делиоца моћи, турска операција у тој земљи би могла и да закомпликује ситуацију и за Москву.

Наиме, ако би војна операција Извор мира, како су је назвали Турци, потрајала предуго или постала превише хаотична, то може да узнемири дипломатске напоре Кремља.

Путинов саветник Јуриј Ушаков рекао је у четвртак да је, иако Москва саосећа са безбедносним проблемима Анкаре, Путин рекао Ердогану да његове снаге треба пажљиво да се крећу.

- Сматрамо да је важно да све стране покажу суздржаност и пажљиво одмере своје практичне кораке како не би оштетили мере предузете за постизање политичког решења - рекао је Ушаков.

Он је указао на то да је за 29. октобар заказан први наредни састанак сиријског уставног одбора, који подржава Москва, рекавши да је то нешто што не би требало ничим да се поремети.

Такође, рекао је да и да би било неприхватљиво за Москву ако би цивили страдали у турској офанзиви.

Нема дилеме ко ће бити посредник

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров јасно је у четвртак дао до знања да се Москва већ позиционира у улози посредника у решавању најновијег заокрета у дугом, затегнутом сукобу у Сирији.

То би могло подразумевати посредничке преговоре између Анкаре и Дамаска, који жели да се истерају турске снаге, као и између Дамаска и Курда, који желе одеређену аутономију унутар Сирије, а Асад до сада није показао спремност да им то и да.

Лавров је рекао новинарима да ће Москва покушати и једно и друго, приметивши наводно одушевљење руским услугама и са сиријске и са курдске стране.

- Да видимо шта можемо да урадимо - рекао је Лавров.

Матје Булег из Четам хауса у Лондону, рекао је да је Русија у Сирији тренутно "једини играч који може истовремено са свима да говори".

За Путина би ово била значајна геополитичка победа.

- Ако успе да поправи ово сматраће се да је то велика политичка победа - рекао је Андреј Кортунов, шеф Руског савета за међународне односе, истраживачког центра блиском руском Министарству спољних послова.

- Путин би могао да тврди да Американци то нису успели да реше, али ми смо то успели, што подразумева да је наш приступ сукобу ефикаснији од наших геополитичких противника - рекао је он.

Ако Турска ограничи своје активности на безбедносној зони на 30 миља унутар Сирије и изврши брзу операцију, Русија ће је вероватно толерисати, рекао је Владимир Фролов, бивши руски виши дипломата.

С обзиром на распоређивање руских напредних система противваздушне одбране у Сирији и тамошње ваздушне базе, она има техничку способност да заустави било који турски напредак ако жели, рекао је.

- Ако Ердоган буде хтео да иде даље у Сирију ... Москва ће то покушати да блокира тако што ће распоредити руске посматрачке положаје уз покриће из ваздуха. Русија контролише небо у Сирији, а Турска сада лети својим авионима на задовољство Москве - рекао је он.

Зашто је Путину важна Сирија

Сирија је иначе врло важна за руске стратешке интересе у том делу света. На сиријској територији налазе се једине руске поморске базе у окружењу у Латакији и Тартусу.

Вишевековна тежња Русије да коначно добије излаз на тзв. топла мора коначано је остварена након што је Башар ал-Асад, у замену за војни савез и заштиту, Москви уступио медитеранске базе Тартус и Латакију.

Такође, продаја руског наоружања вртоглаво је порасла након што је Путин дао знак за улазак у сиријски рат, те је јасно да "сухоји", "С-400", "БУК-ови" и остало оружје руске производње још дуго неће напустити тло Сирије. А и зашто би, када је то идеалан тест-полигон.

Поред тога, треба имати у виду да је још у априлу 2016, недуго након што је ушла у сиријски рат, Русија већ потписала готово милијарду долара у инфраструктурним и другим уговорима. У новембру 2016. године, Дамаск је обећао да ће у додели уговора Москва имати приоритет, писао је РТ. Неколико енергетских фирми повезаних са Кремљем већ је почело да послује у области нафте, гаса и рударства у подручјима која су очишћена од Исламске државе.

Прочитајте ОВДЕ

Извор: Ројтерс/Информер

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА