Најновије

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Мађарски рецепт за опозицију у Србији?

Опозиција је освојила Будимпешту и још пар градова. Да ли је то њихова 1996. година када је слично начет Милошевићев режим? Шта српска опозиција може да научи из суседства?

Републичка скупштина (Фото: Јутјуб)

Пораз Фидеса, партије мађарског премијера Виктора Орбана, на локалним изборима у Будимпешти и још неколико већих градова може да буде знак да аутократски режими у Европи неће бити дуговечни као што се чинило.

Али, да ли се одатле могу извући поуке за ситуацију у Србији? Јер, Орбан и српски председник Александар Вучић већ годинама владају на сличан начин, кажу саговорници.

„Врло су слични њихови методи владања: цензура медија, успостављање пропагандне машинерије, означавање непријатеља, девастирање институција и приватизација државе кроз тендере“, каже за новинар Чаба Пресбургер, уредник војвођанског портала Аутономија на мађарском.

Он додаје да је Мађарска по неким питањима угрожавања демократских вредности и знатно „смелија“ од Србије пошто је већ чланица Европске уније и често не мора ни да глуми европске стандарде.

Са оценом да је Вучић загледан у популистички режим у Будимпешти сагласан је и новосадски политиколог Борис Варга. Он сматра да би локални избори у Мађарској требало да постану путоказ опозицији у Србији, која није сигурна у своју стратегију нити је сигурна да је бојкот избора добар корак.

„Мислим да је за српску опозицију и за добробит демократије у Србији најбоља комбинација мађарског искуства и септембарског искуства на изборима у Москви“, сматра Варга. У Москви, наиме, већини опозиционих кандидата није било дозвољено да се кандидују па су они водили кампању да се гласа за било кога осим за кандидата владајуће странке.

Медијска аналитичарка Жужана Серенчеш каже да је опозиција у Мађарској постигла добар резултат јер је, након бројних пораза, била приморана да се уједини. „Опозиционе странке су успеле да се договоре да поставе једног заједничког кандидата за места градоначелника и формирају заједничку листу за локалне парламенте“, наводи за Дојче Веле ова новосадска аналитичарка.

„Слободни градови“, а режиму мања места

Да ли онда резултати локалних избора у Мађарској подсећају на победу опозиције у више десетина градова и већих места у Србији 1996 и 1997. године?

„Паралела је очигледна, иако у случају Мађарске нико са стране власти није оспорио резултате што је јако важна и добра околност. А добро знамо да је у Србији слична победа на локалу била први корак ка рушењу Милошевићевог режима“, каже Чаба Пресбургер.

Борис Варга оцењује да су аутократе најосетљивије у престоницама, што доказује и Орбанов пораз у Будимпешти. Варга додаје да то није нови рецепт за српску опозицију пошто је познат из деведесетих година када су у Србији настали „слободни градови“ након победе на локалним изборима. Међу тадашњим слободним градовима је био и Београд.

Орбанова партија однела је ипак победу у већини општина, а била је посебно убедљива у малим местима. Жужана Серенчеш каже да је то јасна илустрација да постоји „ужасно оштра“ подела међу становницима.

„Сигурна сам да је узрок и медијска ситуација у Мађарској, која је скандалозна као и овде. Тамо је власт формирала једну фондацију у коју је сакупила око 500 медија, који спроводе одурну пропаганду. А у малим срединама људи вероватно немају начин да се информишу. Али, како год, очигледно је да је власт добила жесток шамар“, закључује Жужана Серенчеш.

Мађарска опозиција није хтела бојкот

Иако су изборни услови у Мађарској из године у годину Орбанове владавине постајали све лошији, тамошња опозиција није се одлучивала на бојкот избора. Било је речи о томе уочи последњих парламентарних избора 2018. године, али су се ипак сви одлучили за излазак на изборе.

После шокантних резултата, када је Орбан поново освојио двотрећинску већину у парламенту, било је појединачних позива за бојкот рада парламента, али су опозициони посланици ипак остали у скупштинским клупама.

„Бојкотом избора се губи и ових неколико опозиционих градова у Србији. И губи се могућност за промену у две етапе, сличну оној из деведесетих, када је опозиција победила Милошевића прво на локалу, а потом и на председничким изборима“, оцењује Борис Варга.

„Мислим да бојкот у овом тренутку није добро решење, поготово након избора у Мађарској. Ако већ Вучић копира Орбана, требало би и опозиција у Србији да копира иначе нимало маштовитију, више компромитовану и посрнулу мађарску опозицију“, сматра Чаба Пресбургер.

Према његовим речима, на локалним изборима у Мађарској опозиција је најзад схватила да је у изборном систему који је Фидес кројио за себе једина нада за опозиционе странке била да оставе по страни неспоразуме и подрже опозиционог кандидата који, по анкетама, има највећу шансу за победу.

Борис Варга такође сматра да нас искуство из Будимпеште учи да је модерне аутократе и популисте могуће победити једино уједињавањем опозиције. „Раштимована и подељена опозиција у Србији нема шансе да победи режим“, сигуран је он.

Варга, међутим, сматра да је битна разлика између Мађарске и Србије и у „транзиционој криминализацији“ српског режима. Власт ће, каже, на све начине покушати да убедљиво добије изборе па и по цену бруталног намештања резултата или чак и изазивања регионалних криза и унутрашњих сукоба.

Један скандал као окидач

Према општој оцени, изборна кампања пред локалне изборе у Мађарској била је веома прљава а Орбанова власт није презала ни од најнижих удараца према опозицији: од ниподаштавања преко дискредитације до објављивања аудио и видео-записа који је требало да компромитују опозиционе политичаре.

Ипак, испливао је и снимак Жолта Боркаија, градоначелника Ђера из редова Фидеса, са јахте у близини Дубровника, где је организовао баханалије са девојкама.

„Тај снимак је практично описао све малверзације, све начине на које фидесовска олигархија долази до новца грађана, трпа га у свој џеп, укључујући и средства из ЕУ, затим које се шеме користе да се на тендерима повећају цене да само њихови људи, њима блиски људи добијају послове. То је био шамар за грађане, који су схватили шта се дешава. Изазвали су бес људи“, наводи Жужана Серенчеш.

Чаба Пресбургер каже да су и грађани Мађарске, слично као и грађани Србије, пре тога били огуглали на бројне корупционашке афере па су само одмахивали руком и говорили: Па сви краду.

„Али ово их је сада погодило! Јер могли су да виде својим очима експлицитне снимке како свемоћни Фидесов кадар троши вероватно њихове украдене паре на проститутке на једном луксузном путовању јахтом, а куне се у породицу и конзервативне вредности. Дакле, за добар резултат опозиције је заслужна сама опозиција али и скандал као спољни фактор“, наводи Пресбургер.

Председник САД мора да смањи растући утицај Кине, оцењују аналитичари из Вашингтона и додају: 'Својом посетом он ће послати поруку да земље Западног Балкана треба што пре да уђу у ЕУ'.  Прочитајте ОВДЕ све детаље.

Извор: Дојче веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА